Archiwum kategorii Parafia Św. Marcina w Szubinie

Piątkowy Wieczór Uwielbienia i sobotni akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w Szubinie

Autor: dnia poniedziałek, 21 Listopad, 2016

psm_21112016_00024Piątkowy wieczór, 18 listopada 2016 r. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie był czasem duchowego przygotowania do głębszego przeżycia Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata oraz bardziej świadomego przyjęcia Chrystusa jako Króla w swoim życiu. Wieczór Uwielbienia stał się duchowym przeżyciem przy dźwiękach gitar i wspólnym śpiewie zgromadziły wiernych w kościele, który zakończył się Apelem Jasnogórskim. Dzień później, sobotnia Msza św. w kościele pw. św. Marcina Bpa., którą celebrował ks. dziekan Tadeusz Lesiński, odprawiona została w intencji mieszkańców miasta i gminy. Homilię wygłosił ks. Paweł Białczyk. Po mszy św. wierni przeszli w procesji pod figurę Najświętszego Serca  Pana Jezusa, gdzie został dokonany akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana,  odmówiono również Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Czytaj dalej>>>


III Korowód „Wszystkich świętych” w Szubinie

Autor: dnia poniedziałek, 31 Październik, 2016

Nie bójmy się świętości! Nie wstydźmy się świętości! Pod takim hasłem odbył się 31 października 2016 roku, III Korowód „Wszystkich świętych” w Szubinie. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza św. a po której w towarzystwie dzieci przebranych za Anioły i Świętych ruszyliśmy na cmentarz. W szubińskim Korowodzie Świętych niesione były Relikwie: Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, św. Siostry Faustyny Kowalskiej, św. Marcina Biskupa, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II, św. Stanisława Kostki, św. Pawła i św. Wita. Relikwie pochodzą z Parafii Dekanatu Szubińskiego. Katecheci wraz z księżmi odczytali fragmenty życiorysów i teksty Świętych i Błogosławionych. W nastroju radości słuchając religijnych utworów mieszkańcy Szubina przeszli ulicami miasta na cmentarz gdzie odczytana została Litania do Wszystkich Świętych. Kapłani udzielili błogosławieństwa wszystkim zebranym Relikwiami, które były niesione w korowodzie. Na zakończenie Ks. Dziekana Tadeusza Lesińskiego podziękował wszystkim uczestnikom za udział w korowodzie, druhom strażakom oraz policjantom za zabezpieczenie przemarszu ulicami miasta.

Czytaj dalej>>>


XXVI Kaszubska Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej dotarła do Szubina

Autor: dnia piątek, 5 Sierpień, 2016

Jak co roku na początku sierpnia przez teren powiatu nakielskiego przechodzi Kaszubska Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej, idąca na Jasną Górę. Wyjątkowo ze względu na Światowe Dni Młodzieży pielgrzymi nie wyruszyli 30 lipca z Kościerzyny tylko w dniu wczorajszym z Sępólna Krajeńskiego. Wcześniej 220 pielgrzymów i 7 kapłanów zostało przywiezionych autokarami. Wczoraj na noc zatrzymali się w Mroczy. 3 sierpnia rano po mszy św. drogą wojewódzką nr 241 wyruszyli w kierunku Nakła nad Notecią, a następnie Szubina. Po przerwie przy świetlicy wiejskiej w Chrząstowie i posiłku, kolumna pielgrzymów z Kościerzyny, Lęborka, Brus, Kartuz i innych miejscowości Diecezji Pelplińskiej wyruszyła do Nakła nad Notecią, gdzie tradycyjnie od lat czekał na nich posiłek w parafii pw. św. Stanisława BM. Po dłuższym odpoczynku i opatrzeniu drobnych otarć, szczególnie na stopach wyruszyli do Szubina, gdzie dotarli około 17.30. Pielgrzymów w murach szubińskiej fary powitał proboszcz parafii ks. dziekan Tadeusz Lesiński. Po odmówieniu modlitw pątnicy udali się na spoczynek do rodzin z szubińskich parafii. W czwartek, 4 sierpnia 2016 r. w kościele pw. Św. Marcina Bpa. odprawiono poranną mszę, po której w strugach deszczu wyruszyli w dalszą drogę do Szelejewa przez Kowalewo, Żnin, Godawy i Gąsawę. Pielgrzymi na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia 2016 r.

Czytaj dalej>>>


Wyruszyli na pątniczy szlak

Autor: dnia środa, 6 Lipiec, 2016

Tradycyjnie jak co roku,  mszą św. o godz. 7.00 celebrowaną przez ks. Paweł Białczyk rozpoczęła się kolejna piesza pielgrzymka na Jasną Górę, która wyruszyła 4 lipca 2016 r. spod kościoła św. Marcina Biskupa w Szubinie. Poświęcenie pielgrzymów przed wyjściem w trasę dokonał ks. proboszcz Tadeusz Lesiński. Grupa Żółta – „Promienista” liczy ponad 20 osób, pierwszego dnia mieli do przejścia odcinek między Szubinem a Szczepanowem przez Łabiszyn i Barcin. Wielu z naszych pielgrzymów po raz kolejny ruszyło w trasę do Częstochowy. Głównodowodzącym jest ks. Paweł Białczyk – wikariusz z parafii Św. Marcina. Nasi pielgrzymi licznie żegnani byli przez rodziny, znajomych i przyjaciół. Trasa pielgrzymki ma 340 km i wiedzie przez: SzczepanowoRóżanno, Kazimierz Biskupi, Piętno, Ciepielew, Brąszewice, Wielgie, Pajęczno, Radostków. Na Jasną Górę dotrą 13 lipca 2016 r. Życzymy szerokiej drogi i pięknej pogody. Do zobaczenia w Częstochowie, a dzień później w Szubinie. Zapraszam każdego pielgrzymkowego dnia do świątyni na godz. 20.3o na wspólną modlitwę jako wsparcie pielgrzymów. Jest organizowany wyjazd na wejście pielgrzymów zapisy w sklepie „Maraton”.

Czytaj dalej>>>


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Szubinie

Autor: dnia piątek, 27 Maj, 2016

W czwartek, 26 maja 2016 r. odbyła się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msza Św. w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli rozpoczęła się o godz. 10.15, celebrowali ją wszyscy księża z szubińskich parafii, homilię wygłosił ks. Jacek Pawelczyk. Po nabożeństwie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy usytuowanych przy ul. 3-go Maja i Św.  Marcina. Procesja zakończyła się przy Kościele pw. Św. Marcina Bpa. w Szubinie gdzie ks.  kanonik Tadeusz Lesiński udzielił Bożego Błogosławieństwa oraz podziękował wszystkim za udział i pomoc w przygotowaniu uroczystości. Później w murach kościoła odprawiono koleją Mszę Św., którą odprawił ks. Aleksander Modrak dla wiernych, którzy jeszcze tego dnia nie uczestniczyli w nabożeństwie.

Czytaj dalej>>>


W rocznicę Chrztu Polski w Szubinie

Autor: dnia poniedziałek, 18 Kwiecień, 2016

Od 14 do 17 kwietnia 2016 r. trwały uroczystości w Polsce z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. W ramach obchodów lokalnych 7 kwietnia w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyła sie sesja popularnonaukowa pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jana Tyrawy „Jedna Polska, jeden Naród” 1050 lat Chrztu Polski 966-2016 na Krajnie i Pałukach. Organizatorem była Akcja Katolicka przy Parafii św. Wita w Słupach oraz szubińskie muzeum. 17 kwietnia o godz. 12.00 rozpoczęły się główne uroczystości w Szubinie, odprawiona została w kościele pw. św. Marcina Bpa msza św. w intencji Ojczyzny, na której homilię wygłosił ks. dziekan Tadeusz Lesiński, koncelebrowana przez ks. proboszcza Parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie Jacka Pawelczyka, ks. kanonika Michała Kudłacika oraz ks. Aleksandra Modraka. Po mszy św. pochodem prowadzonym przez poczty sztandarowe zebrani udali się pod figurę Serca Pana Jezusa, gdzie głos zabrali burmistrz Szubina Artur Michalak oraz radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Marek Domżała, przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Kasprzak przeczytał list okolicznościowy. Pod figurą złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze. W uroczystości wzięli udział księża dekanatu szubińskiego, radni gminni i powiatowi, przedstawiciele szkół, instytucji kultury, stowarzyszeń i organizacji, mieszkańcy.

Czytaj dalej>>>


Zmarł ks. prałat Lech Bilicki

Autor: dnia poniedziałek, 2 Listopad, 2015

W godzinach popołudniowych, 31 października 2015 r., po ciężkiej chorobie w wieku 62 lat zmarł ks. prałat dr Lech Bilicki, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy oraz wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Były proboszczem parafii Św. Marcina Bpa w Szubinie w latach 1998 – 2004. Wieczny odpoczynek racz dać Mu Panie. Wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego Kapłana Lecha Bilickiego do bydgoskiej Katedry św. Marcina i Mikołaja nastąpi we wtorek, 3 listopada 2015 r. , o godz. 18.00. Następnie sprawowana będzie Msza św. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy rozpoczną się w środę, 4 listopada 2015 r., o godz. 11.00 w kościele NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy. Ciało zmarłego Kapłana spocznie na cmentarzu przy ulicy Kossaka.


Uroczystość Wszystkich Świętych

Autor: dnia poniedziałek, 2 Listopad, 2015

31 października 2015 r. po wieczornej mszy św. spod Kościoła Św. Marcina Bpa. wyruszył ulicami naszego miasta KOROWÓD ŚWIĘTYCH by święci wypraszali potrzebne łaski, a zwłaszcza odsunęli szatana by nie zasiewał wątpliwości w sercach mieszkańców naszego miasta. Korowód miał wzmocnić katolickie tradycje Wszystkich Świętych oraz wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Tradycyjnie 1 listopada 2015 r. na cmentarzu odbyły się Uroczystość Wszystkich Świętych. O godz. 13.30 odbyła się procesja alejkami cmentarza, odmawiano różaniec i modlono się za zmarłych. Chwilę później odprawiono mszę św.  celebrowaną przez kapłanów z szubińskich parafii.  Na godz. 19.00 zaplanowano Zaduszki poetyckie, które przygotowane zostały przez młodzież. Ofiary zbierane na cmentarzu przeznaczone były na Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Natomiast przed cmentarzem komitet społeczny „SZUBIN POWSTAŃCOM”  zbierał datki na renowację mogił powstańców. 2 listopada  Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych odprawiono Msze św. o godz. 10.oo i 11.oo.

Czytaj dalej>>>


Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa już poświęcona

Autor: dnia piątek, 25 Wrzesień, 2015

W czwartek, 24 września 2015 r. w Szubinie odbyła się uroczystość poświęcenia figury Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Marcina Biskupa o godz. 18.00. Uroczystości przewodniczył ks. bp Jan Tyrawa ordynariusz bydgoski, a honory gospodarza sprawował ks. dziekan Tadeusz Lesiński. Następnie uczestnicy przeszli procesyjnie pod figurę na poświęcenie. Zebrani odmówili litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W roku jubileuszu 650-lecia miasta ustanowiono akt zawierzenia mieszkańców Szubina Sercu Pana Jezusa. W uroczystości obok duchownych z obu szubińskich parafii z ks. dziekanem Tadeuszem Lesiński i ks. proboszczem Jackiem Pawelczykiem na czele wzięli udział przedstawiciele władz Szubina reprezentowani przez burmistrza Szubina Artura Michalaka i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kaszewskiego. Wydarzenie zgromadziło także licznych mieszkańcy Szubina.

Czytaj dalej>>>


XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie

Autor: dnia wtorek, 8 Wrzesień, 2015

12.09. sobota
– godz. 18:00 Msza Święta na rozpoczęcie XVII Dni Kultury Chrześcijańskiej _ kościół  Św. Andrzeja Boboli.  Homilia – Ks. prałat prob. dr hab. Wojciech Szukalski-„Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”.

13.09. niedziela – relikwie bł. Ks. Bp Michała Kozala- msze św. niedzielne w kościele św. Andrzeja  Boboli.- ksiądz Marcin Benk
– godz.16.oo-Muzeum Ziemi Szubińskiej-Wystawa „Kolekcja  Biblijna” Muzeum z Wągrowca.
– godz. 20.00- Par. św. Marcina-Różaniec Fatimski

14.09. poniedziałek
– godz. 7:00 Piesza pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Krzyża w Kcyni.  Wyjście sprzed kościoła  św. Marcina w Szubinie. – godz. 15:00 Wyjazd  do  Bydgoszczy- Droga Krzyżowa w Dolinie  Śmierci. Zbiórka –  parking przy PKO w Szubinie.

Czytaj dalej>>>


Procesja Bożego Ciała w Szubinie

Autor: dnia czwartek, 4 Czerwiec, 2015

W czwartek, 4 czerwca 2015 r. odbyła się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msza Św. na placu przy  Kościele pw. Św. Marcina Bpa. w Szubinie rozpoczęła się o godz. 10.15, celebrowali ją wszyscy księża z szubińskich parafii, homilię wygłosił ks. Aleksander Modrak. Po nabożeństwie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy usytuowanych przy ul. Św. Marcina i 3-go Maja. Procesja zakończyła się przy Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli gdzie ks. Jacek Pawelczyk udzielił Bożego Błogosławieństwa oraz podziękował wszystkim za udział i pomoc w przygotowaniu uroczystości. Później w murach kościoła odprawiono koleją Mszę Św. dla wiernych.

Czytaj dalej>>>


Droga Krzyżowa ulicami Szubina

Autor: dnia sobota, 28 Marzec, 2015

W piątek , 27 marca 2015 r. wierni z szubińskich parafii wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miast. W tradycyjnej procesji, która wyruszy w tym roku spod kościoła pw. św. Andrzeja Boboli, niesiona była kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Przy każdej stacji krzyż przekazywały sobie kolejne grupy parafialne, które prowadziły nabożeństwo. Teksty rozważań zostały zaczerpnięte z wypowiedzi bł. Jana Pawła II. Na zakończenie przy kościele pw. Św. Marcina Bpa. odprawiono Apel Jasnogórski. Ks. kanonik Tadeusz Lesiński podziękował wszystkim wiernym za tak liczny udział, szczególne podziękowania skierował do grup, które niosły krzyż jak również ministrantom, lektorom, księżom, strażakom i policjantom, którzy zabezpieczyli trasę przemarszu.

Czytaj dalej>>>


Odszedł do domu Pana

Autor: dnia poniedziałek, 29 Grudzień, 2014

29 grudnia 2014 roku odszedł do domu Pana wieloletni proboszcz parafii pw. Marcina Bpa. w Szubinie, senior ks. Prałat Jan Kątny. Uroczyste wprowadzenie trumny do kościoła św. Marcina w czwartek, 1 stycznia 2015 r. o godz. 18.00. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się dzień później, 2 stycznia 2015 r. o godz. 11.00, Mszą Świętą także w kościele Św. Marcina, po której kondukt pogrzebowy wyruszy na Cmentarz Parafialny. W czerwcu 2012 roku ks. prałat obchodził Jubileusz 60-lecia kapłaństwa. >>>>


Uroczystość Wszystkich Świętych

Autor: dnia niedziela, 2 Listopad, 2014

1 listopada 2014 r. Uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 13.30 na szubińskim cmentarzu, odbyła się procesja, różaniec i modlitwa za wszystkich zmarłych. Mszę Św. celebrował ks. kanonik Tadeusz Lesiński, homilię wygłosił ks. Waldemar Indycki. Ofiary zbierane tego dnia na cmentarzu tradycyjnie przeznaczone zostaną na Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Wieczorem o godz. 19.00 wystawione zostały Zaduszki poetyckie, które przygotowała młodzież wspólnie z ks. Waldemar Indycki i ks.  Michałem Polerowiczem.

.

Czytaj dalej>>>


I Korowód „Wszystkich świętych” w Szubinie

Autor: dnia niedziela, 2 Listopad, 2014

„Nie bójmy się świętości! Nie wstydźmy się świętości! Pod takim hasłem odbył się PIERWSZY Korowód  „Wszystkich świętych” w Szubinie. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza św. a po której w towarzystwie dzieci przebranych za Anioły i Świętych ruszyliśmy na cmentarz. W szubińskim Korowodzie Świętych niesione były Relikwie: Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, św. Siostry Faustyny Kowalskiej, św. Marcina Biskupa, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II, św. Stanisława Kostki, św. Pawła i św. Wita. Relikwie pochodzą z Parafii Dekanatu Szubińskiego. Katecheci wraz z młodzieżą odczytali fragmenty życiorysów i teksty Świętych i Błogosławionych. W nastroju radości słuchając religijnych utworów mieszkańcy Szubina przeszli ulicami miasta na cmentarz gdzie odczytana została Litania do Wszystkich Świętych. Kapłani udzielili błogosławieństwa wszystkim zebranym Relikwiami, które były niesione w korowodzie. Warto przytoczyć słowa: Ks. Dziekana Tadeusza Lesińskiego – Święci – to nie tylko ci, znani z imienia i nazwiska, wyniesieni na ołtarze. Święci żyją wśród nas, ocieramy się o nich każdego dnia. Oni dają nam przykład, jak żyć – można w nich dostrzec światło miłości i nadziei, pozbawiają nas marności życia i uczą głębi. Świętym może zostać każdy, a właściwie powinien nim zostać każdy chrześcijanin. To oni w każdej epoce historii ukazują nam blask światłości Bożej, są widzialnymi świadkami tajemniczej świętości Kościoła. Trzeba na nich spoglądać: na tych wyniesionych na ołtarze i na tych świętych ukrytych, anonimowych, którzy starają się żyć Ewangelią pośród zwykłych, codziennych obowiązków. Czytaj dalej>>>


Ulicami Szubina przeszła Procesja Różańcowa

Autor: dnia poniedziałek, 13 Październik, 2014

11 października 2014 r. ulicami Szubina przeszła Procesja Różańcowa. W tym roku procesja wyruszył o godz.19.00 z Parafii Św. Andrzeja Boboli i prowadziła ulicami: Ogrodową, Bema, J. Dąbrowskiego, Nakielską, Kościuszki i św. Marcina. Symboliczny, drewniany różaniec niosła grupa modlitewna oraz matki różańcowe o oprawę muzyczną zadbał zespół z parafii św. Andrzeja. Różaniec prowadził ks. Waldemar Indycki. Rozważania na koniec każdej dziesiątki różańca odczytywali członkowie grupy modlitewnej. Całość zakończyła się Apelem Jasnogórskim w kościele pw. św. Marcina Biskupa. Ks. kanonik Tadeusz Lesiński podziękował wszystkim parafianom za przybycie i modlitwę, osobom odpowiedzialnym za przygotowanie procesji oraz policji za zabezpieczenie trasy przemarszu.

Czytaj dalej>>>


Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata także w Szubinie

Autor: dnia wtorek, 30 Wrzesień, 2014

28 września 2014 r. o godz. 15.00 na szubińskim Rynku odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która została zainicjowano 28 września 2008 r. w Łodzi w dniu beatyfikacji ks. Michała Sopoćki. W tym roku intencja była szczególna: za chrześcijan prześladowanych w Iraku, na Bliskim Wschodzie i o pokój na Ukrainie. Do tegorocznej akcji przyłączyło się blisko dwieście miejscowości w Polsce, ale także z Australii, Belgii, Islandii, Francji, Haiti, Hiszpanii, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch. W Szubinie koronkę odprawił przy wsparciu duchownych z obydwu naszych parafii ks. kanonik Tadeusz Lesiński, który na zakończenie podziękował licznie zabranym mieszkańcom Szubina i okolic za udział i modlitwę oraz udzielił Błogosławieństwa.

Czytaj dalej>>>


Festyn z okazji XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie [FILM]

Autor: dnia poniedziałek, 22 Wrzesień, 2014

21 września 2014 r. na placu przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie odbył się Festyn Charytatywny „Pokój dla Świata” zorganizowany na finał XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej przez szubińską Akcję Katolicką oraz Cartitas. Celem wydarzenia było wsparcie osób z ubogich rodzin poprzez działalność Stołówki św. Faustyny w Szubinie. Prezesem AK i Caritas w Szubinie jest Pani Danuta Siewkowska. Organizatorzy i ludzie dobrej woli wspierający inicjatywę, przygotowali plenerowe wydarzenie. Festyn planowano rozpocząć o godzinie 14.00, jednak deszcz pokrzyżował plany i program rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem. Ulica Bema przy pawilonie Spółdzielni Mieszkaniowej w godz. 15.00-19.00 zamieniła się w plac dobrej i mądrej rozrywki. Podczas koncertu na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z Szubina oraz okolic: duet Wiktoria i Zuzia Bak z Publicznego Przedszkola nr 3 w Szubinie, duet wokalny Julia i Adrianna Pawlak ze Smolnik (siostry), solistka Mona Ataya z Szubina,  Agnieszka i Sławomir Berka z zespołu muzycznego Moreno-As z Wąsosza przygotowali zabawy taneczne z dziećmi i młodzieżą, Zofia Wabich, Julia Zdralek, Amelia Graba oraz Zespół Boże Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chomętowie – Laureaci III Przeglądu Piosenki Religijnej tegorocznych DKCh Drużyna Harcerska z Szubina z dh przew. Tomaszem Lewandowskim, soliści zespołu Ingenium z Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja Pałuki z Szubina Kinga Ciesielska, Mona Ataya, Dominika Pobłocka oraz Adam Kalinowski, pod kierownictwem Jolanty Muzalewskiej, soliści Mikołaj Kalinowski, Adam Kalinowski z akompaniamentem Dominiki Pobłockiej (wszyscy z Szubina). Do występu przygotowane były również przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Szubinie, niestety ze względu na złe warunki pogodowe ten występ został odwołany.  Czytaj dalej>>>


W niedzielę o godz. 15.00 zapraszamy na szubiński Rynek

Autor: dnia niedziela, 21 Wrzesień, 2014

W niedziele, 28 września 2014 r. zapraszamy na godz. 15.oo na Rynek by odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia, włączając się w akcję z Koronką na ulice miast świata, modlić się będziemy o pokój na świecie a szczególnie na Ukrainie.

Czytaj dalej>>>


Rozpoczęły się XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej

Autor: dnia poniedziałek, 15 Wrzesień, 2014

13 września 2014 r. uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie, którą celebrowali ks. kanonik Tadeusz Lesiński, ks. proboszcz Jacek Pawelczyk oraz ks. Andrzej Marmurowicz, który wygłosił homilię,  rozpoczęły się  XVI Dni Kultury Chrześcijańskie. Tego samego dnia o godz. 20.00 w kościele pw. św. Marcina Bpa. odprawiono Różaniec Fatimski. W niedzielę, 14 września 2014 r. wczesnym rankiem wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Krzyża w Kcyni. Około południa byli już na miejscu. O godz. 15.00 zorganizowano wyjazd do Doliny Śmierci w Bydgoszczy, połączony z  Drogą Krzyżową. Zwieńczeniem tygodnia kultury chrześcijańskiej będzie festyn na osiedlu spółdzielczym, który odbędzie się w najbliższą niedzielę od godz. 14.00.

Czytaj dalej>>>


XVI Dni Kultury Chrześcijańskie

Autor: dnia piątek, 12 Wrzesień, 2014


Zapraszamy do udziału w XVI Dniach Kultury Chrześcijańskiej, które odbywać się będą w Szubinie
od 13 do 21 września 2014 r.

PROGRAM:

13 września – sobota:
godz. 18.00 – Msza św. na rozpoczęcie XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej – kościół św. Andrzeja Boboli (homilia – ks. Andrzej Marmurowicz)
godz. 20.00 – Różaniec Fatimski – kościół św. Marcina Biskupa

14 września – niedziela:
godz. 7.00 – Piesza pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Krzyża w Kcynii (wyjście sprzed kościoła św. Marcina Biskupa w Szubinie)
godz. 15.00 – Wyjazd do Doliny Śmierci w Bydgoszczy – Droga Krzyżowa (zbiórka na parkingu przy PKO w Szubinie)

Czytaj dalej>>>


XXIV Piesza Pielgrzymka z Kościerzyny dotarła do Szubina

Autor: dnia niedziela, 3 Sierpień, 2014

3 sierpnia 2014 r. do Nakła nad Notecią dotarła XXIV Piesza Pielgrzymka z Kościerzyny. Pielgrzymi wyruszyli z Kościerzyny na Jasną Górę w dniu 30 lipca 2014 r. po Mszy św. odprawionej przez Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyna, mając do przejścia 510 km. 2 sierpnia 2014 r. dotarli do Mroczy gdzie nocowali. Rano wyruszyli na kolejny odcinek z Mroczy do Szubina przez Nakło nad Notecią. Po odpoczynku w Chrząstowie dotarli do kościoła pw. św. Stanisława BM w Nakle nad Notecią gdzie miała miejsce trochę dłuższa przerwa na posiłek obiadowy i odpoczynek w cieniu od ogromnych upałów. Około godz. 13.20 wyruszyli do Szubina. W tegorocznej pielgrzymce idzie 320 uczestników w tym 10 księży i 12 kleryków. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki ma 4 lata, a najstarszy pan Stasiu 72 lata. Kilkanaście minut po godz. 17.00 w rozśpiewanym szyku wkroczyli do Szubina, kierowali się do Kościoła pw. św. Marcina Bpa. gdzie czekali na nich mieszkańcy Szubina, którzy na dzisiejszą noc udzielą noclegu pątnikom. Już jutro, wczesnym rankiem wyruszą w dalszą 40 kilometrową wędrówkę

Czytaj dalej>>>


Grupa Żółta – „Promienista” wróciła do Szubina

Autor: dnia sobota, 2 Sierpień, 2014

35 osobowa grupa pieszych pielgrzymów 1 sierpnia 2014 r. wróciła po 10 dniowym marszu na Jasną Górę. Grupa żółta, czyli szubińska, bydgoskiej pielgrzymki na Jasną Górę, 22 lipca 2014 r. najpierw spotkała się na nabożeństwie, aby później wspólnie ze śpiewem i modlitwą na ustach wyruszyć w trasę. Wśród pielgrzymów były osoby w różnym wieku, najmłodszy miał 6 lat, a nastrasza uczestniczka 68 lat, wszyscy udali się do Częstochowy ze swoimi, a często również z intencjami swoich bliskich. Tradycyjnie po powrocie pielgrzymi przeszli ulicami miasta spod banku do kościoła pw. Św. Marcina Bpa, gdzie przywitał ich proboszcz ks. kanonika Tadeusz Lesiński oraz rodziny i znajomi. W murach kościoła pątnicy podziękowali ks. Aleksandrowi Modrakowi, gromkimi brawami za opiekę i przewodnictwo podczas całej drogi, on także podziękował wszystkim uczestnikom, za modlitwę, śpiew, pomoc i miło atmosferę jaka panowała podczas wspólnej drogi do stóp Czarnej Madonny. Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.

Czytaj dalej>>>


Procesja Bożego Ciała w Szubinie [FILM]

Autor: dnia czwartek, 19 Czerwiec, 2014

W czwartek, 19 czerwca 2014 r. odbyła się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msza Św. w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Szubinie rozpoczęła się o godz. 10.15, celebrowali ją wszyscy księża z szubińskich parafii, homilię wygłosił ks. Michał Polerowicz. Po nabożeństwie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy usytuowanych przy ul. 3-go Maja i Św. Marcina. Procesja zakończyła się przy Kościele pw. Św. Marcina Bpa. gdzie ks. kanonik Tadeusz Lesiński udzielił Bożego Błogosławieństwa oraz podziękował wszystkim za udział i pomoc w przygotowaniu uroczystości. Później w murach kościoła odprawiono koleją Mszę Św. dla wiernych.

Czytaj dalej>>>


Ku czci Świętego Jana Pawła II

Autor: dnia wtorek, 29 Kwiecień, 2014

W miniona niedziela, 27 kwietnia 2014 r. obfitowała w wydarzenia związane z Kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII. Także w szubińskich parafiach odprawiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której wierni z kościoła św. Andrzeja Boboli w procesji przeszli pod pomni Świętego Jana Pawła II i złożyli znicze i odprawili dziękczynne modlitwy. Natomiast w kościele św. Marcina Bpa. członkowie Kółka Teatralnego Świetlicy Środowiskowej „Baza Dzieci Aktywnych” działających przy Szkole Podstawowej w Królikowie zaprosili wiernych na spektakl Ku czci Świętego Jana Pawła II. W montażu słowno – muzycznym przedstawiono życiorys Karola Wojtyły. Poszczególne części rozdzielone były pieśniami i grą na skrzypcach w wykonaniu Anny Wesół. Zaśpiewano ulubioną przez papieża „Barka”, czy też „Kochamy Cię, Janie Pawle II”. Młodym artystom i ich opiekunom za występ i przygotowanie podziękował ks. proboszcz Tadeusz Lesiński, który jednocześnie zaprosił do zabrania do domów płomienia przywiezionego przez młodzież z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Czytaj dalej>>>


Zapraszamy na spektakl „Ku czci Świętego Jana Pawła II”

Autor: dnia czwartek, 24 Kwiecień, 2014


Droga Krzyżowa ulicami Szubina

Autor: dnia niedziela, 13 Kwiecień, 2014

W piątek , 11 kwietnia 2014 r. wierni z szubińskich parafii wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miast. W tradycyjnej procesji, która wyruszy spod kościoła pw. św. Marcina, niesiona była kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży, którą poświęcił ks. kanonik Tadeusz Lesiński. Przy każdej stacji krzyż przekazywały sobie kolejne grupy parafialne, które prowadziły nabożeństwo. Teksty rozważań zostały zaczerpnięte z wypowiedzi bł. Jana Pawła II. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w kościele pw. św. Andrzeja odbyła się comiesięczna celebracja, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, przygotowana przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Temat spotkania: Styl życia – świętość. Ideą spotkań jest przede wszystkim wspólna modlitwa w intencji przygotowań do nadchodzących wydarzeń w 2016 roku oraz tworzenie grupy młodych ludzi, posługujących podczas Tygodnia Misyjnego w diecezji, który poprzedzać będzie ŚDM. Na zakończenie procesji ks. proboszcz Jacek Pawelczyk podziękował wszystkim wiernym za tak liczny udział, szczególne podziękowania skierował do grup, które niosły krzyż jak również ministrantom, lektorom, księżom, strażakom, policjantom oraz  pracownikom SDK.

Czytaj dalej>>>


Droga Krzyżowa ulicami Szubina

Autor: dnia środa, 2 Kwiecień, 2014

W imieniu szubińskich parafii zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miasta, która odbędzie się w piątek 11 kwietnia 2014 r. o godz. 19:00. W tradycyjnej procesji, która wyruszy spod kościoła pw. św. Marcina, niesiona będzie kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży, a teksty rozważań zostaną zaczerpnięte z wypowiedzi
bł. Jana Pawła II. Przy każdej stacji krzyż przekazywać sobie będą kolejne grupy parafialne, które poprowadzą nabożeństwo. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej (kościół p.w. św. Andrzeja) odbędzie się comiesięczna celebracja, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, przygotowana przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Temat spotkania brzmi: Styl życia – świętość. Ideą spotkań jest przede wszystkim wspólna modlitwa w intencji przygotowań do nadchodzących wydarzeń w 2016 roku oraz tworzenie grupy młodych ludzi, posługujących podczas Tygodnia Misyjnego w diecezji, który poprzedzać będzie ŚDM.


1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Autor: dnia sobota, 2 Listopad, 2013

1 listopada 2013 r. Uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 13.30 na szubińskim cmentarzu, odbyła się procesja, różaniec i modlitwa za wszystkich zmarłych. Mszę Św. celebrował ks. kanonik Tadeusz Lesiński, homilię wygłosił ks. Aleksander Modrak. Ofiary zbierane tego dnia na cmentarzu przeznaczone są na Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Wieczorem wystawione zostały Zaduszki poetyckie, które przygotowała młodzież wspólnie z ks.  Michałem Polerowiczem  i ks. Karolem Rawicz-Kostro. 2 listopada 2013 r. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Msze św. w kościele św. Małgorzaty o godz. 10.00 i 11.00.

Czytaj dalej>>>


Program XV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie

Autor: dnia czwartek, 12 Wrzesień, 2013

11.09.2013, godz. 18:00, Kościół pw. św. Andrzeja – uroczyste rozpoczęcie XV Dni Kultury Chrześcijańskiej, Msza Święta, Koncert scholi „Vox Cordis” z Bydgoszczy.

12.09.2013, godz. 8:00, Parking przy PKO BP – pielgrzymka autokarowa do Górki Klasztornej  z okazji Roku Wiary (Caritas). godz. 19:00, Dom Harcerza – ognisko „Śpiewaj z nami”.

13.09.2013, godz. 9:30,   Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie – lekcja biblioteczna, prowadząca M. Mańkowska, godz. 20:00, Kościół pw. św. Marcina – Różaniec Fatimski, Apel.

14.09.2013, godz. 7:00,   Kościół pw. św. Marcina – piesza pielgrzymka do Kcyni, Sanktuarium Św. Krzyża, godz. 17:00, Parking przy PKO BP – wyjazd na Drogę Krzyżową do Doliny Śmierci w Fordonie.

15.09.2013, godz. 16:00, Muzeum Ziemi Szubińskiej – film i wystawa pt.: „Kościoły gminy i miasta Szubin”.

16.09.2013, godz. 17:00, Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie – pokaz multimedialny „Obrazy buntu” – E. Małachowski, A. Zieliński.

Czytaj dalej>>>