Kategoria » Parafia Św. Marcina w Szubinie « @ ITVSzubin.pl

Archiwum kategorii Parafia Św. Marcina w Szubinie

Droga Krzyżowa ulicami Szubina

Autor: dnia sobota, 28 Marzec, 2015

W piątek , 27 marca 2015 r. wierni z szubińskich parafii wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miast. W tradycyjnej procesji, która wyruszy w tym roku spod kościoła pw. św. Andrzeja Boboli, niesiona była kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Przy każdej stacji krzyż przekazywały sobie kolejne grupy parafialne, które prowadziły nabożeństwo. Teksty rozważań zostały zaczerpnięte z wypowiedzi bł. Jana Pawła II. Na zakończenie przy kościele pw. Św. Marcina Bpa. odprawiono Apel Jasnogórski. Ks. kanonik Tadeusz Lesiński podziękował wszystkim wiernym za tak liczny udział, szczególne podziękowania skierował do grup, które niosły krzyż jak również ministrantom, lektorom, księżom, strażakom i policjantom, którzy zabezpieczyli trasę przemarszu.

Czytaj dalej>>>


Odszedł do domu Pana

Autor: dnia poniedziałek, 29 Grudzień, 2014

29 grudnia 2014 roku odszedł do domu Pana wieloletni proboszcz parafii pw. Marcina Bpa. w Szubinie, senior ks. Prałat Jan Kątny. Uroczyste wprowadzenie trumny do kościoła św. Marcina w czwartek, 1 stycznia 2015 r. o godz. 18.00. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się dzień później, 2 stycznia 2015 r. o godz. 11.00, Mszą Świętą także w kościele Św. Marcina, po której kondukt pogrzebowy wyruszy na Cmentarz Parafialny. W czerwcu 2012 roku ks. prałat obchodził Jubileusz 60-lecia kapłaństwa. >>>>


Uroczystość Wszystkich Świętych

Autor: dnia niedziela, 2 Listopad, 2014

1 listopada 2014 r. Uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 13.30 na szubińskim cmentarzu, odbyła się procesja, różaniec i modlitwa za wszystkich zmarłych. Mszę Św. celebrował ks. kanonik Tadeusz Lesiński, homilię wygłosił ks. Waldemar Indycki. Ofiary zbierane tego dnia na cmentarzu tradycyjnie przeznaczone zostaną na Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Wieczorem o godz. 19.00 wystawione zostały Zaduszki poetyckie, które przygotowała młodzież wspólnie z ks. Waldemar Indycki i ks.  Michałem Polerowiczem.

.

Czytaj dalej>>>


I Korowód „Wszystkich świętych” w Szubinie

Autor: dnia niedziela, 2 Listopad, 2014

„Nie bójmy się świętości! Nie wstydźmy się świętości! Pod takim hasłem odbył się PIERWSZY Korowód  „Wszystkich świętych” w Szubinie. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza św. a po której w towarzystwie dzieci przebranych za Anioły i Świętych ruszyliśmy na cmentarz. W szubińskim Korowodzie Świętych niesione były Relikwie: Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, św. Siostry Faustyny Kowalskiej, św. Marcina Biskupa, św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II, św. Stanisława Kostki, św. Pawła i św. Wita. Relikwie pochodzą z Parafii Dekanatu Szubińskiego. Katecheci wraz z młodzieżą odczytali fragmenty życiorysów i teksty Świętych i Błogosławionych. W nastroju radości słuchając religijnych utworów mieszkańcy Szubina przeszli ulicami miasta na cmentarz gdzie odczytana została Litania do Wszystkich Świętych. Kapłani udzielili błogosławieństwa wszystkim zebranym Relikwiami, które były niesione w korowodzie. Warto przytoczyć słowa: Ks. Dziekana Tadeusza Lesińskiego – Święci – to nie tylko ci, znani z imienia i nazwiska, wyniesieni na ołtarze. Święci żyją wśród nas, ocieramy się o nich każdego dnia. Oni dają nam przykład, jak żyć – można w nich dostrzec światło miłości i nadziei, pozbawiają nas marności życia i uczą głębi. Świętym może zostać każdy, a właściwie powinien nim zostać każdy chrześcijanin. To oni w każdej epoce historii ukazują nam blask światłości Bożej, są widzialnymi świadkami tajemniczej świętości Kościoła. Trzeba na nich spoglądać: na tych wyniesionych na ołtarze i na tych świętych ukrytych, anonimowych, którzy starają się żyć Ewangelią pośród zwykłych, codziennych obowiązków. Czytaj dalej>>>


Ulicami Szubina przeszła Procesja Różańcowa

Autor: dnia poniedziałek, 13 Październik, 2014

11 października 2014 r. ulicami Szubina przeszła Procesja Różańcowa. W tym roku procesja wyruszył o godz.19.00 z Parafii Św. Andrzeja Boboli i prowadziła ulicami: Ogrodową, Bema, J. Dąbrowskiego, Nakielską, Kościuszki i św. Marcina. Symboliczny, drewniany różaniec niosła grupa modlitewna oraz matki różańcowe o oprawę muzyczną zadbał zespół z parafii św. Andrzeja. Różaniec prowadził ks. Waldemar Indycki. Rozważania na koniec każdej dziesiątki różańca odczytywali członkowie grupy modlitewnej. Całość zakończyła się Apelem Jasnogórskim w kościele pw. św. Marcina Biskupa. Ks. kanonik Tadeusz Lesiński podziękował wszystkim parafianom za przybycie i modlitwę, osobom odpowiedzialnym za przygotowanie procesji oraz policji za zabezpieczenie trasy przemarszu.

Czytaj dalej>>>


Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach miast świata także w Szubinie

Autor: dnia wtorek, 30 Wrzesień, 2014

28 września 2014 r. o godz. 15.00 na szubińskim Rynku odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która została zainicjowano 28 września 2008 r. w Łodzi w dniu beatyfikacji ks. Michała Sopoćki. W tym roku intencja była szczególna: za chrześcijan prześladowanych w Iraku, na Bliskim Wschodzie i o pokój na Ukrainie. Do tegorocznej akcji przyłączyło się blisko dwieście miejscowości w Polsce, ale także z Australii, Belgii, Islandii, Francji, Haiti, Hiszpanii, Niemiec, Republiki Południowej Afryki, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch. W Szubinie koronkę odprawił przy wsparciu duchownych z obydwu naszych parafii ks. kanonik Tadeusz Lesiński, który na zakończenie podziękował licznie zabranym mieszkańcom Szubina i okolic za udział i modlitwę oraz udzielił Błogosławieństwa.

Czytaj dalej>>>


Festyn z okazji XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie [FILM]

Autor: dnia poniedziałek, 22 Wrzesień, 2014

21 września 2014 r. na placu przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie odbył się Festyn Charytatywny „Pokój dla Świata” zorganizowany na finał XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej przez szubińską Akcję Katolicką oraz Cartitas. Celem wydarzenia było wsparcie osób z ubogich rodzin poprzez działalność Stołówki św. Faustyny w Szubinie. Prezesem AK i Caritas w Szubinie jest Pani Danuta Siewkowska. Organizatorzy i ludzie dobrej woli wspierający inicjatywę, przygotowali plenerowe wydarzenie. Festyn planowano rozpocząć o godzinie 14.00, jednak deszcz pokrzyżował plany i program rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem. Ulica Bema przy pawilonie Spółdzielni Mieszkaniowej w godz. 15.00-19.00 zamieniła się w plac dobrej i mądrej rozrywki. Podczas koncertu na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z Szubina oraz okolic: duet Wiktoria i Zuzia Bak z Publicznego Przedszkola nr 3 w Szubinie, duet wokalny Julia i Adrianna Pawlak ze Smolnik (siostry), solistka Mona Ataya z Szubina,  Agnieszka i Sławomir Berka z zespołu muzycznego Moreno-As z Wąsosza przygotowali zabawy taneczne z dziećmi i młodzieżą, Zofia Wabich, Julia Zdralek, Amelia Graba oraz Zespół Boże Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chomętowie – Laureaci III Przeglądu Piosenki Religijnej tegorocznych DKCh Drużyna Harcerska z Szubina z dh przew. Tomaszem Lewandowskim, soliści zespołu Ingenium z Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja Pałuki z Szubina Kinga Ciesielska, Mona Ataya, Dominika Pobłocka oraz Adam Kalinowski, pod kierownictwem Jolanty Muzalewskiej, soliści Mikołaj Kalinowski, Adam Kalinowski z akompaniamentem Dominiki Pobłockiej (wszyscy z Szubina). Do występu przygotowane były również przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Szubinie, niestety ze względu na złe warunki pogodowe ten występ został odwołany.  Czytaj dalej>>>


W niedzielę o godz. 15.00 zapraszamy na szubiński Rynek

Autor: dnia niedziela, 21 Wrzesień, 2014

W niedziele, 28 września 2014 r. zapraszamy na godz. 15.oo na Rynek by odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia, włączając się w akcję z Koronką na ulice miast świata, modlić się będziemy o pokój na świecie a szczególnie na Ukrainie.

Czytaj dalej>>>


Rozpoczęły się XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej

Autor: dnia poniedziałek, 15 Wrzesień, 2014

13 września 2014 r. uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie, którą celebrowali ks. kanonik Tadeusz Lesiński, ks. proboszcz Jacek Pawelczyk oraz ks. Andrzej Marmurowicz, który wygłosił homilię,  rozpoczęły się  XVI Dni Kultury Chrześcijańskie. Tego samego dnia o godz. 20.00 w kościele pw. św. Marcina Bpa. odprawiono Różaniec Fatimski. W niedzielę, 14 września 2014 r. wczesnym rankiem wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Krzyża w Kcyni. Około południa byli już na miejscu. O godz. 15.00 zorganizowano wyjazd do Doliny Śmierci w Bydgoszczy, połączony z  Drogą Krzyżową. Zwieńczeniem tygodnia kultury chrześcijańskiej będzie festyn na osiedlu spółdzielczym, który odbędzie się w najbliższą niedzielę od godz. 14.00.

Czytaj dalej>>>


XVI Dni Kultury Chrześcijańskie

Autor: dnia piątek, 12 Wrzesień, 2014


Zapraszamy do udziału w XVI Dniach Kultury Chrześcijańskiej, które odbywać się będą w Szubinie
od 13 do 21 września 2014 r.

PROGRAM:

13 września – sobota:
godz. 18.00 – Msza św. na rozpoczęcie XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej – kościół św. Andrzeja Boboli (homilia – ks. Andrzej Marmurowicz)
godz. 20.00 – Różaniec Fatimski – kościół św. Marcina Biskupa

14 września – niedziela:
godz. 7.00 – Piesza pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Krzyża w Kcynii (wyjście sprzed kościoła św. Marcina Biskupa w Szubinie)
godz. 15.00 – Wyjazd do Doliny Śmierci w Bydgoszczy – Droga Krzyżowa (zbiórka na parkingu przy PKO w Szubinie)

Czytaj dalej>>>


XXIV Piesza Pielgrzymka z Kościerzyny dotarła do Szubina

Autor: dnia niedziela, 3 Sierpień, 2014

3 sierpnia 2014 r. do Nakła nad Notecią dotarła XXIV Piesza Pielgrzymka z Kościerzyny. Pielgrzymi wyruszyli z Kościerzyny na Jasną Górę w dniu 30 lipca 2014 r. po Mszy św. odprawionej przez Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyna, mając do przejścia 510 km. 2 sierpnia 2014 r. dotarli do Mroczy gdzie nocowali. Rano wyruszyli na kolejny odcinek z Mroczy do Szubina przez Nakło nad Notecią. Po odpoczynku w Chrząstowie dotarli do kościoła pw. św. Stanisława BM w Nakle nad Notecią gdzie miała miejsce trochę dłuższa przerwa na posiłek obiadowy i odpoczynek w cieniu od ogromnych upałów. Około godz. 13.20 wyruszyli do Szubina. W tegorocznej pielgrzymce idzie 320 uczestników w tym 10 księży i 12 kleryków. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki ma 4 lata, a najstarszy pan Stasiu 72 lata. Kilkanaście minut po godz. 17.00 w rozśpiewanym szyku wkroczyli do Szubina, kierowali się do Kościoła pw. św. Marcina Bpa. gdzie czekali na nich mieszkańcy Szubina, którzy na dzisiejszą noc udzielą noclegu pątnikom. Już jutro, wczesnym rankiem wyruszą w dalszą 40 kilometrową wędrówkę

Czytaj dalej>>>


Grupa Żółta – „Promienista” wróciła do Szubina

Autor: dnia sobota, 2 Sierpień, 2014

35 osobowa grupa pieszych pielgrzymów 1 sierpnia 2014 r. wróciła po 10 dniowym marszu na Jasną Górę. Grupa żółta, czyli szubińska, bydgoskiej pielgrzymki na Jasną Górę, 22 lipca 2014 r. najpierw spotkała się na nabożeństwie, aby później wspólnie ze śpiewem i modlitwą na ustach wyruszyć w trasę. Wśród pielgrzymów były osoby w różnym wieku, najmłodszy miał 6 lat, a nastrasza uczestniczka 68 lat, wszyscy udali się do Częstochowy ze swoimi, a często również z intencjami swoich bliskich. Tradycyjnie po powrocie pielgrzymi przeszli ulicami miasta spod banku do kościoła pw. Św. Marcina Bpa, gdzie przywitał ich proboszcz ks. kanonika Tadeusz Lesiński oraz rodziny i znajomi. W murach kościoła pątnicy podziękowali ks. Aleksandrowi Modrakowi, gromkimi brawami za opiekę i przewodnictwo podczas całej drogi, on także podziękował wszystkim uczestnikom, za modlitwę, śpiew, pomoc i miło atmosferę jaka panowała podczas wspólnej drogi do stóp Czarnej Madonny. Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.

Czytaj dalej>>>


Procesja Bożego Ciała w Szubinie [FILM]

Autor: dnia czwartek, 19 Czerwiec, 2014

W czwartek, 19 czerwca 2014 r. odbyła się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msza Św. w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Szubinie rozpoczęła się o godz. 10.15, celebrowali ją wszyscy księża z szubińskich parafii, homilię wygłosił ks. Michał Polerowicz. Po nabożeństwie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy usytuowanych przy ul. 3-go Maja i Św. Marcina. Procesja zakończyła się przy Kościele pw. Św. Marcina Bpa. gdzie ks. kanonik Tadeusz Lesiński udzielił Bożego Błogosławieństwa oraz podziękował wszystkim za udział i pomoc w przygotowaniu uroczystości. Później w murach kościoła odprawiono koleją Mszę Św. dla wiernych.

Czytaj dalej>>>


Ku czci Świętego Jana Pawła II

Autor: dnia wtorek, 29 Kwiecień, 2014

W miniona niedziela, 27 kwietnia 2014 r. obfitowała w wydarzenia związane z Kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII. Także w szubińskich parafiach odprawiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której wierni z kościoła św. Andrzeja Boboli w procesji przeszli pod pomni Świętego Jana Pawła II i złożyli znicze i odprawili dziękczynne modlitwy. Natomiast w kościele św. Marcina Bpa. członkowie Kółka Teatralnego Świetlicy Środowiskowej „Baza Dzieci Aktywnych” działających przy Szkole Podstawowej w Królikowie zaprosili wiernych na spektakl Ku czci Świętego Jana Pawła II. W montażu słowno – muzycznym przedstawiono życiorys Karola Wojtyły. Poszczególne części rozdzielone były pieśniami i grą na skrzypcach w wykonaniu Anny Wesół. Zaśpiewano ulubioną przez papieża „Barka”, czy też „Kochamy Cię, Janie Pawle II”. Młodym artystom i ich opiekunom za występ i przygotowanie podziękował ks. proboszcz Tadeusz Lesiński, który jednocześnie zaprosił do zabrania do domów płomienia przywiezionego przez młodzież z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Czytaj dalej>>>


Zapraszamy na spektakl „Ku czci Świętego Jana Pawła II”

Autor: dnia czwartek, 24 Kwiecień, 2014


Droga Krzyżowa ulicami Szubina

Autor: dnia niedziela, 13 Kwiecień, 2014

W piątek , 11 kwietnia 2014 r. wierni z szubińskich parafii wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miast. W tradycyjnej procesji, która wyruszy spod kościoła pw. św. Marcina, niesiona była kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży, którą poświęcił ks. kanonik Tadeusz Lesiński. Przy każdej stacji krzyż przekazywały sobie kolejne grupy parafialne, które prowadziły nabożeństwo. Teksty rozważań zostały zaczerpnięte z wypowiedzi bł. Jana Pawła II. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w kościele pw. św. Andrzeja odbyła się comiesięczna celebracja, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, przygotowana przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Temat spotkania: Styl życia – świętość. Ideą spotkań jest przede wszystkim wspólna modlitwa w intencji przygotowań do nadchodzących wydarzeń w 2016 roku oraz tworzenie grupy młodych ludzi, posługujących podczas Tygodnia Misyjnego w diecezji, który poprzedzać będzie ŚDM. Na zakończenie procesji ks. proboszcz Jacek Pawelczyk podziękował wszystkim wiernym za tak liczny udział, szczególne podziękowania skierował do grup, które niosły krzyż jak również ministrantom, lektorom, księżom, strażakom, policjantom oraz  pracownikom SDK.

Czytaj dalej>>>


Droga Krzyżowa ulicami Szubina

Autor: dnia środa, 2 Kwiecień, 2014

W imieniu szubińskich parafii zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miasta, która odbędzie się w piątek 11 kwietnia 2014 r. o godz. 19:00. W tradycyjnej procesji, która wyruszy spod kościoła pw. św. Marcina, niesiona będzie kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży, a teksty rozważań zostaną zaczerpnięte z wypowiedzi
bł. Jana Pawła II. Przy każdej stacji krzyż przekazywać sobie będą kolejne grupy parafialne, które poprowadzą nabożeństwo. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej (kościół p.w. św. Andrzeja) odbędzie się comiesięczna celebracja, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, przygotowana przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Temat spotkania brzmi: Styl życia – świętość. Ideą spotkań jest przede wszystkim wspólna modlitwa w intencji przygotowań do nadchodzących wydarzeń w 2016 roku oraz tworzenie grupy młodych ludzi, posługujących podczas Tygodnia Misyjnego w diecezji, który poprzedzać będzie ŚDM.


1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Autor: dnia sobota, 2 Listopad, 2013

1 listopada 2013 r. Uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 13.30 na szubińskim cmentarzu, odbyła się procesja, różaniec i modlitwa za wszystkich zmarłych. Mszę Św. celebrował ks. kanonik Tadeusz Lesiński, homilię wygłosił ks. Aleksander Modrak. Ofiary zbierane tego dnia na cmentarzu przeznaczone są na Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Wieczorem wystawione zostały Zaduszki poetyckie, które przygotowała młodzież wspólnie z ks.  Michałem Polerowiczem  i ks. Karolem Rawicz-Kostro. 2 listopada 2013 r. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Msze św. w kościele św. Małgorzaty o godz. 10.00 i 11.00.

Czytaj dalej>>>


Program XV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie

Autor: dnia czwartek, 12 Wrzesień, 2013

11.09.2013, godz. 18:00, Kościół pw. św. Andrzeja – uroczyste rozpoczęcie XV Dni Kultury Chrześcijańskiej, Msza Święta, Koncert scholi „Vox Cordis” z Bydgoszczy.

12.09.2013, godz. 8:00, Parking przy PKO BP – pielgrzymka autokarowa do Górki Klasztornej  z okazji Roku Wiary (Caritas). godz. 19:00, Dom Harcerza – ognisko „Śpiewaj z nami”.

13.09.2013, godz. 9:30,   Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie – lekcja biblioteczna, prowadząca M. Mańkowska, godz. 20:00, Kościół pw. św. Marcina – Różaniec Fatimski, Apel.

14.09.2013, godz. 7:00,   Kościół pw. św. Marcina – piesza pielgrzymka do Kcyni, Sanktuarium Św. Krzyża, godz. 17:00, Parking przy PKO BP – wyjazd na Drogę Krzyżową do Doliny Śmierci w Fordonie.

15.09.2013, godz. 16:00, Muzeum Ziemi Szubińskiej – film i wystawa pt.: „Kościoły gminy i miasta Szubin”.

16.09.2013, godz. 17:00, Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie – pokaz multimedialny „Obrazy buntu” – E. Małachowski, A. Zieliński.

Czytaj dalej>>>


Szubińscy pątnicy wrócili

Autor: dnia sobota, 10 Sierpień, 2013

1 sierpnia 2013 r. około godz. 19.00 wróciła do Szubina piesza pielgrzymka z Jasnej Góry, grupa Żółta – Promienista. W drogę wyruszyli 22 lipca 2013 r. żegnani przez rodziny, znajomych i przyjaciół. Dzisiejszego wieczoru było podobnie. Na parkingu koło banku wysiedli z autokaru, by ponownie utworzyć zwarty szereg i ze śpiewem na ustach  przemaszerować ulicami miasta do kościoła Św. Marcina. Witani przez ks. kanonika Tadeusz Lesińskiego, zakończyli wspólną pielgrzymkę do Częstochowy modlitwom i śpiewem w murach szubińskiej fary. Pątnicy podziękowali ks.  Aleksandrowi Modrakowi oraz ks. Michałowi Polerowiczowi, gromkimi brawami za opiekę i przewodnictwo podczas całej drogi, on także podziękował wszystkim uczestnikom, za modlitwę, śpiew i miło atmosferę jaka panowała podczas wspólnej drogi do stóp Czarnej Madonny.

Czytaj dalej>>>


„Być solą ziemi” – Grupa żółta „Promienista” ruszyła na Jasną Górę

Autor: dnia wtorek, 23 Lipiec, 2013

Tradycyjnie jak co roku,  mszą św. o godz. 7.00 celebrowaną przez ks. Aleksandra Modraka rozpoczęła się kolejna piesza pielgrzymka na Jasną Górę, która wyruszyła 22 lipca 2013 r. spod kościoła św. Marcina Biskupa w Szubinie. Poświęcenie pielgrzymów przed wyjściem w trasę dokonał ks. proboszcz Tadeusz Lesiński. Grupa Żółta – „Promienista” liczy ponad 30 osób, pierwszego dnia mieli do przejścia odcinek między Szubinem a Szczepanowem przez Łabiszyn i Barcin. Wielu z naszych pielgrzymów po raz kolejny ruszyło w trasę do Częstochowy. Głównodowodzącym jest ks. Aleksander Modrak – wikariusz z parafii Św. Marcina wsparty ks. Michałem Polerowiczem - wikarym z parafii św. Andrzeja. Nasi pielgrzymi licznie żegnani byli przez rodziny, znajomych i przyjaciół. Trasa pielgrzymki ma 340 km i wiedzie przez: SzczepanowoRóżanno, Kazimierz Biskupi, Piętno, Ciepielew, Brąszewice, Wielgie, Pajęczno, Radostków. Na Jasną Górę dotrą 31 lipca 2013 r. Życzymy szerokiej drogi i pięknej pogody. Do zobaczenia w Częstochowie, a dzień później w Szubinie.

Czytaj dalej>>>


Pielgrzymka w Roku Wiary do Sanktuarium Królowej Męczenników

Autor: dnia niedziela, 23 Czerwiec, 2013

21 czerwca 2013 r. odbyła się pielgrzymka dekanalna z dekanatu Kcynia i Szubin do Sanktuarium  Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. W programie pielgrzymki była Msza św. o godz. 12.00 koncelebrowana przez wszystkich przybyłych kapłanów, której  przewodniczył ks. kanonik Tadeusz Lesiński – dziekan dekanatu Szubin, słowo Boże wygłosił ks. kan. Leonard Kowalczyk – dziekan dekanatu Kcynia. O godz. 13.20 odprawiono Drogę Krzyżową do Doliny Śmierci Ścieżkami Bydgoskiej Golgoty XX wieku. O godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia  zakończono pielgrzymkę. Za udział w modlitwie i pielgrzymce wierni mogli uzyskać odpust związany z przeżywanym Rokiem Wiary. Pielgrzymki organizowane są cyklicznie od 12 kwietnia 2013 r. przez wszystkie dekanaty Diecezji Bydgoskiej Zarządzeniem Biskupa Bydgoskiego Jana Tyrawy dotyczące pielgrzymek dekanalnych w Roku Wiary do Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku.

Czytaj dalej>>>


Spotkanie dla chętnych na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy Grupy Żółtej

Autor: dnia piątek, 21 Czerwiec, 2013

.

W najbliższą  niedzielę,
30 czerwca 2013 r.  po wieczornej Mszy św.
w kościele pw. św. Marcina Bpa w Szubinie
odbędzie się spotkanie dla chętnych
na pieszą pielgrzymkę
do Częstochowy Grupy Żółtej /Szubińskiej/.
Informacje i zapisy u ks. Aleksandra Modraka.

Czytaj dalej>>>


90. urodziny ks. prałata Jana Kątnego

Autor: dnia czwartek, 20 Czerwiec, 2013

17 czerwca 2013 r. ks. kanonik Tadeusz Lesiński odprawił mszę święto z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla ks. prałata Jana Kątnego w 90. rocznicę urodzin. Tego dnia nie mogło zabraknąć życzeń, kwiatów i dobrego słowa, złożonych na ręce czcigodnego jubilata. Na zakończenie ks. Jan Kątny podziękował wszystkim za życzenia.

Czytaj dalej>>>


Mamy nowego kapłana!

Autor: dnia środa, 19 Czerwiec, 2013

Dzień 15 czerwca 2013 r. był szczególnym dniem dla dk. Szymona Kasprzaka i szubińskiej parafii pw. św. Marcina. Diakon Szymon z rąk Księdza Biskupa Krzysztofa Zadarko przyjął święcenia prezbiteriatu w swoim rodzinnym kościele, w którym otrzymał przed laty chrzest, pierwszą Komunię Świętą oraz bierzmowanie.   Po uroczystości święceń, w której wzięła udział rodzina, znajomi ks. Szymona, licznie zgromadzona rodzina salezjańska oraz młodzież, wszyscy przeszli pod pobliską Szkołę Podstawową nr 1 w Szubinie, gdzie miał miejsce okolicznościowy festyn. Na drugi dzień, w niedzielę, 16 czerwca 2013 r. w tym samy kościele, u stóp Matki Bożej Wspomożycielki, Pani szubińskiej, neoprezbiter odprawił swoją pierwszą Eucharystię. W drżących dłoniach trzymając ofiarowany Panu chleb i wino, wypowiadał słowa konsekracji. Był to niezwykle wzruszający moment dla wszystkich, a dla kapłanów przypomnienie ich własnej pierwszej Mszy Świętej. Po Eucharystii ks. Szymon udzielił prymicyjnego błogosławieństwa, a następnie zaproszeni goście udali się na przyjęcie. Święte, zakonne posłuszeństwo kieruje ks. Szymona Kasprzaka do pracy w parafii pw. św. Jana Bosko w Pile.

Czytaj dalej>>>


Diecezjalny Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Szkół Podstawowych w Szubinie

Autor: dnia niedziela, 28 Kwiecień, 2013

Tradycją diecezji bydgoskiej stało się, iż każdego roku organizowany jest Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów w kategorii szkoły podstawowej na boiskach typu „orlik”. Nie inaczej było w tym roku, 27 kwietnia 2013 r., 14 reprezentacji z terenu diecezji wzięło udział w kolejnym już turnieju organizowanym przez diecezjalnych duszpasterzy sportu. Zawody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie, której przewodniczył ks. Robert Szczepański, a Słowo Boże wygłosił ks. Michał Zawartowski. Następnie po przekazaniu informacji wstępnych drużyny rozjechały się na poszczególne boiska, aby tam rozegrać swoje mecze w fazie grupowej. Na Orliku przy ZSP w Szubinie zagrały fazę grupową drużyny z GRUPY A: NPNMP Bydgoszcz, Św. Ojca Maksymiliana – Osowa Góra, Św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Sypniewo, Św. Kazimierza – Łochowo, MB Nieustającej Pomocy, Dobrego Pasterza – Białe Błota, Najświętszego Serca Pana Jezusa – Białośliwie. Natomiast na Orliku przy ul. Mostowej zagrały fazę grupową drużyny z GRUPY B: Św. Jan – Fordon, Bazylika – Bydgoszcz, M.B Zwycięskiej – Bydgoszcz, M.B. Różańcowej – Wysoka, Św. Rodziny – Bydgoszcz, Najświętszego Serca Pana Jezusa – Solec Kujawski, Św. Andrzej – Szubin. Ostatecznie zwycięzcami Grupy A zostali ministranci z parafii św. Maksymiliana Kolbego z Bydgoszczy, a drugie miejsce zajęła drużyna z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z Bydgoszczy. W Grupie B najlepszą drużyną okazała się ta z parafii Matki Bożej Różańcowej z Wysokiej, a stopień niżej uplasowała się drużyna z parafii Matki Bożej Zwycięskiej z Bydgoszczy. Czytaj dalej>>>


Liturgia Wigilii Paschalnej

Autor: dnia poniedziałek, 1 Kwiecień, 2013

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli, 30 marca 2013 r. o godz. 19.00. Bogata Liturgia Wigilii Paschalnej, stanowiącej centralny fragment Triduum, składa się z czterech zasadniczych części. Obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku. Tym silniejszą wymowę zyskują obrzędy tzw. lucernańum, czyli liturgia światła. Przed kościołem rozpalono ognisko, którego płomienie zostały poświęcone przez ks. Artura Zarasia. Płomieniami z ogniska zapalony został Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, który uroczyście wniesiono do świątyni. Licznie zgromadzeni wierni zapalali od niego przyniesione świece. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem tzw. Orędzia Paschalnego, czyli modlitwy dziękczynno-uwielbiającej, która wysławia łaskę zbawienia. Po homilii pobłogosławiono wodę chrzcielną, a uczestnicy liturgii odnowili przyrzeczenia Chrztu św. Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej była Liturgia Eucharystyczna wraz z Komunią św. Zakończyła się ona uroczystym błogosławieństwem i słowami rozesłania wzbogaconymi dwukrotnym radosnym Alleluja. W Kościele Św. Marcina Bpa. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 21.00 podczas, której nastąpi poświecenie ognia, Liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a całość zakończy się procesją rezurekcyjną.

Czytaj dalej>>>


Święcenie pokarmów na stół wielkanocny w szubińskich kościołach

Autor: dnia sobota, 30 Marzec, 2013

W przeddzień Świąt Wielkanocnych w wielu miejscowościach naszej gminy odbyło się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. O godz. 11.00 w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli uroczystego poświęcenia dokonał diakon Marin Kardzis. Następnie złożył życzenia w imieniu proboszcza parafii Jacka Pawelczyka, które skierował do parafian i  gości, którzy odwiedzili swoich krewnych. Od rana warty przy grobie pełnili druhowie z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Szubinie, tego dnia każdy miał okazję w ciszy i skupieniu adorować Pana Jezusa w grobie. O godz. 13.00 odbyło się pierwsze święcenie pokarmów przy Kościele Św. Marcina Bpa. w Szubinie. Ks. proboszcz Tadeusz Lesiński dokonał poświęcenia przyniesionych przez wiernych koszyków, w których można było znaleźć  m.im.: bukszpan, jaja – symbol nowego życia – w postaci pisanek, kraszanek, baranka symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa, chleb, wędlinę, sól, ciasta świąteczne. Na zakończenie ks. proboszcz złożył Wielkanocne życzenia swoim parafianom i zaprosił do modlitwy przy grobie Pana Jezusa. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się u Św. Andrzeja o godz. 19.00 natomiast w Kościele Św. Marcina o godz. 21.00 podczas, której nastąpi poświecenie ognia, Liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, całość zakończy się procesją rezurekcyjną.

Czytaj dalej>>>


Wigilia dla samotnych

Autor: dnia poniedziałek, 24 Grudzień, 2012

Wzorem lat ubiegłych w Stołówce im. św. Faustyny w Szubinie, 24 grudnia 2012 r. Akcja Katolicka działająca przy parafii Św. Andrzeja Boboli zorganizowała wigilię dla osób samotnych. Wszystkich przybyłych przywitał i słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Jacek Pawelczyk, do życzeń dołączył się również ks. dziekan Tadeusz LesińskiDanuta Siewkowska – szefowa szubińskiej Akcji Katolickiej zaprosiła wszystkich do łamania się opłatkiem. Później przystąpiono do spożywania potraw przygotowanych przez panie z kuchni, które na co dzień pracują w stołówce. Tego popołudnia, nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd zaintonowanych przez księży i zebranych gości. Tego typu wspólne spotkania mają na celu uświadomienie ludziom samotnym, że ktoś o nich pamięta i zawsze mogą liczyć na pomoc innych płynących z dobroci serca.

Czytaj dalej>>>


Ogólnopolska zbiórka żywności na terenie Szubina

Autor: dnia piątek, 14 Grudzień, 2012

„Tak, Pomaga” to hasło przyświeca przedświątecznej zbiórce żywności prowadzonej przez Caritas Polska a nadzorowane przez nasze parafie. Młodzież z szubińskich szkół prowadzi kampanię promocyjną, rozdając klientom szubińskich marketów ulotki informujące o celu zbiórki i równocześnie jakie produkty można przekazać. Do koszy mieszkańcy Szubina robiący zakupy w sklepach przekazują najczęściej makaron, ryż, kaszę, mleko, olej, tłuszcze, konserwy mięsne, dżemy, dania instant, mąkę, cukier i słodycz dla dzieci: czekolady, lizaki, batony. Akcja będzie trwała przez najbliższy tydzień, do piątku 21 grudnia 2012 r. 

Czytaj dalej>>>