Archiwum kategorii Parafia Św. Marcina w Szubinie

Zapraszamy na niedzielny festyn „Pokój dla świata”

Autor: dnia środa, 17 Wrzesień, 2014


Rozpoczęły się XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej

Autor: dnia poniedziałek, 15 Wrzesień, 2014

13 września 2014 r. uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie, którą celebrowali ks. kanonik Tadeusz Lesiński, ks. proboszcz Jacek Pawelczyk oraz ks. Andrzej Marmurowicz, który wygłosił homilię,  rozpoczęły się  XVI Dni Kultury Chrześcijańskie. Tego samego dnia o godz. 20.00 w kościele pw. św. Marcina Bpa. odprawiono Różaniec Fatimski. W niedzielę, 14 września 2014 r. wczesnym rankiem wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Krzyża w Kcyni. Około południa byli już na miejscu. O godz. 15.00 zorganizowano wyjazd do Doliny Śmierci w Bydgoszczy, połączony z  Drogą Krzyżową. Zwieńczeniem tygodnia kultury chrześcijańskiej będzie festyn na osiedlu spółdzielczym, który odbędzie się w najbliższą niedzielę od godz. 14.00.

Czytaj dalej>>>


XVI Dni Kultury Chrześcijańskie

Autor: dnia piątek, 12 Wrzesień, 2014


Zapraszamy do udziału w XVI Dniach Kultury Chrześcijańskiej, które odbywać się będą w Szubinie
od 13 do 21 września 2014 r.

PROGRAM:

13 września – sobota:
godz. 18.00 – Msza św. na rozpoczęcie XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej – kościół św. Andrzeja Boboli (homilia – ks. Andrzej Marmurowicz)
godz. 20.00 – Różaniec Fatimski – kościół św. Marcina Biskupa

14 września – niedziela:
godz. 7.00 – Piesza pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Krzyża w Kcynii (wyjście sprzed kościoła św. Marcina Biskupa w Szubinie)
godz. 15.00 – Wyjazd do Doliny Śmierci w Bydgoszczy – Droga Krzyżowa (zbiórka na parkingu przy PKO w Szubinie)

Czytaj dalej>>>


XXIV Piesza Pielgrzymka z Kościerzyny dotarła do Szubina

Autor: dnia niedziela, 3 Sierpień, 2014

3 sierpnia 2014 r. do Nakła nad Notecią dotarła XXIV Piesza Pielgrzymka z Kościerzyny. Pielgrzymi wyruszyli z Kościerzyny na Jasną Górę w dniu 30 lipca 2014 r. po Mszy św. odprawionej przez Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyna, mając do przejścia 510 km. 2 sierpnia 2014 r. dotarli do Mroczy gdzie nocowali. Rano wyruszyli na kolejny odcinek z Mroczy do Szubina przez Nakło nad Notecią. Po odpoczynku w Chrząstowie dotarli do kościoła pw. św. Stanisława BM w Nakle nad Notecią gdzie miała miejsce trochę dłuższa przerwa na posiłek obiadowy i odpoczynek w cieniu od ogromnych upałów. Około godz. 13.20 wyruszyli do Szubina. W tegorocznej pielgrzymce idzie 320 uczestników w tym 10 księży i 12 kleryków. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki ma 4 lata, a najstarszy pan Stasiu 72 lata. Kilkanaście minut po godz. 17.00 w rozśpiewanym szyku wkroczyli do Szubina, kierowali się do Kościoła pw. św. Marcina Bpa. gdzie czekali na nich mieszkańcy Szubina, którzy na dzisiejszą noc udzielą noclegu pątnikom. Już jutro, wczesnym rankiem wyruszą w dalszą 40 kilometrową wędrówkę

Czytaj dalej>>>


Grupa Żółta – „Promienista” wróciła do Szubina

Autor: dnia sobota, 2 Sierpień, 2014

35 osobowa grupa pieszych pielgrzymów 1 sierpnia 2014 r. wróciła po 10 dniowym marszu na Jasną Górę. Grupa żółta, czyli szubińska, bydgoskiej pielgrzymki na Jasną Górę, 22 lipca 2014 r. najpierw spotkała się na nabożeństwie, aby później wspólnie ze śpiewem i modlitwą na ustach wyruszyć w trasę. Wśród pielgrzymów były osoby w różnym wieku, najmłodszy miał 6 lat, a nastrasza uczestniczka 68 lat, wszyscy udali się do Częstochowy ze swoimi, a często również z intencjami swoich bliskich. Tradycyjnie po powrocie pielgrzymi przeszli ulicami miasta spod banku do kościoła pw. Św. Marcina Bpa, gdzie przywitał ich proboszcz ks. kanonika Tadeusz Lesiński oraz rodziny i znajomi. W murach kościoła pątnicy podziękowali ks. Aleksandrowi Modrakowi, gromkimi brawami za opiekę i przewodnictwo podczas całej drogi, on także podziękował wszystkim uczestnikom, za modlitwę, śpiew, pomoc i miło atmosferę jaka panowała podczas wspólnej drogi do stóp Czarnej Madonny. Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.

Czytaj dalej>>>


Procesja Bożego Ciała w Szubinie [FILM]

Autor: dnia czwartek, 19 Czerwiec, 2014

W czwartek, 19 czerwca 2014 r. odbyła się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msza Św. w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli w Szubinie rozpoczęła się o godz. 10.15, celebrowali ją wszyscy księża z szubińskich parafii, homilię wygłosił ks. Michał Polerowicz. Po nabożeństwie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy usytuowanych przy ul. 3-go Maja i Św. Marcina. Procesja zakończyła się przy Kościele pw. Św. Marcina Bpa. gdzie ks. kanonik Tadeusz Lesiński udzielił Bożego Błogosławieństwa oraz podziękował wszystkim za udział i pomoc w przygotowaniu uroczystości. Później w murach kościoła odprawiono koleją Mszę Św. dla wiernych.

Czytaj dalej>>>


Ku czci Świętego Jana Pawła II

Autor: dnia wtorek, 29 Kwiecień, 2014

W miniona niedziela, 27 kwietnia 2014 r. obfitowała w wydarzenia związane z Kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII. Także w szubińskich parafiach odprawiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, po której wierni z kościoła św. Andrzeja Boboli w procesji przeszli pod pomni Świętego Jana Pawła II i złożyli znicze i odprawili dziękczynne modlitwy. Natomiast w kościele św. Marcina Bpa. członkowie Kółka Teatralnego Świetlicy Środowiskowej „Baza Dzieci Aktywnych” działających przy Szkole Podstawowej w Królikowie zaprosili wiernych na spektakl Ku czci Świętego Jana Pawła II. W montażu słowno – muzycznym przedstawiono życiorys Karola Wojtyły. Poszczególne części rozdzielone były pieśniami i grą na skrzypcach w wykonaniu Anny Wesół. Zaśpiewano ulubioną przez papieża „Barka”, czy też „Kochamy Cię, Janie Pawle II”. Młodym artystom i ich opiekunom za występ i przygotowanie podziękował ks. proboszcz Tadeusz Lesiński, który jednocześnie zaprosił do zabrania do domów płomienia przywiezionego przez młodzież z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Czytaj dalej>>>


Zapraszamy na spektakl „Ku czci Świętego Jana Pawła II”

Autor: dnia czwartek, 24 Kwiecień, 2014


Droga Krzyżowa ulicami Szubina

Autor: dnia niedziela, 13 Kwiecień, 2014

W piątek , 11 kwietnia 2014 r. wierni z szubińskich parafii wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miast. W tradycyjnej procesji, która wyruszy spod kościoła pw. św. Marcina, niesiona była kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży, którą poświęcił ks. kanonik Tadeusz Lesiński. Przy każdej stacji krzyż przekazywały sobie kolejne grupy parafialne, które prowadziły nabożeństwo. Teksty rozważań zostały zaczerpnięte z wypowiedzi bł. Jana Pawła II. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w kościele pw. św. Andrzeja odbyła się comiesięczna celebracja, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, przygotowana przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Temat spotkania: Styl życia – świętość. Ideą spotkań jest przede wszystkim wspólna modlitwa w intencji przygotowań do nadchodzących wydarzeń w 2016 roku oraz tworzenie grupy młodych ludzi, posługujących podczas Tygodnia Misyjnego w diecezji, który poprzedzać będzie ŚDM. Na zakończenie procesji ks. proboszcz Jacek Pawelczyk podziękował wszystkim wiernym za tak liczny udział, szczególne podziękowania skierował do grup, które niosły krzyż jak również ministrantom, lektorom, księżom, strażakom, policjantom oraz  pracownikom SDK.

Czytaj dalej>>>


Droga Krzyżowa ulicami Szubina

Autor: dnia środa, 2 Kwiecień, 2014

W imieniu szubińskich parafii zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miasta, która odbędzie się w piątek 11 kwietnia 2014 r. o godz. 19:00. W tradycyjnej procesji, która wyruszy spod kościoła pw. św. Marcina, niesiona będzie kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży, a teksty rozważań zostaną zaczerpnięte z wypowiedzi
bł. Jana Pawła II. Przy każdej stacji krzyż przekazywać sobie będą kolejne grupy parafialne, które poprowadzą nabożeństwo. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej (kościół p.w. św. Andrzeja) odbędzie się comiesięczna celebracja, połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, przygotowana przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Temat spotkania brzmi: Styl życia – świętość. Ideą spotkań jest przede wszystkim wspólna modlitwa w intencji przygotowań do nadchodzących wydarzeń w 2016 roku oraz tworzenie grupy młodych ludzi, posługujących podczas Tygodnia Misyjnego w diecezji, który poprzedzać będzie ŚDM.


1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Autor: dnia sobota, 2 Listopad, 2013

1 listopada 2013 r. Uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 13.30 na szubińskim cmentarzu, odbyła się procesja, różaniec i modlitwa za wszystkich zmarłych. Mszę Św. celebrował ks. kanonik Tadeusz Lesiński, homilię wygłosił ks. Aleksander Modrak. Ofiary zbierane tego dnia na cmentarzu przeznaczone są na Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Wieczorem wystawione zostały Zaduszki poetyckie, które przygotowała młodzież wspólnie z ks.  Michałem Polerowiczem  i ks. Karolem Rawicz-Kostro. 2 listopada 2013 r. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Msze św. w kościele św. Małgorzaty o godz. 10.00 i 11.00.

Czytaj dalej>>>


Program XV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie

Autor: dnia czwartek, 12 Wrzesień, 2013

11.09.2013, godz. 18:00, Kościół pw. św. Andrzeja – uroczyste rozpoczęcie XV Dni Kultury Chrześcijańskiej, Msza Święta, Koncert scholi „Vox Cordis” z Bydgoszczy.

12.09.2013, godz. 8:00, Parking przy PKO BP – pielgrzymka autokarowa do Górki Klasztornej  z okazji Roku Wiary (Caritas). godz. 19:00, Dom Harcerza – ognisko „Śpiewaj z nami”.

13.09.2013, godz. 9:30,   Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie – lekcja biblioteczna, prowadząca M. Mańkowska, godz. 20:00, Kościół pw. św. Marcina – Różaniec Fatimski, Apel.

14.09.2013, godz. 7:00,   Kościół pw. św. Marcina – piesza pielgrzymka do Kcyni, Sanktuarium Św. Krzyża, godz. 17:00, Parking przy PKO BP – wyjazd na Drogę Krzyżową do Doliny Śmierci w Fordonie.

15.09.2013, godz. 16:00, Muzeum Ziemi Szubińskiej – film i wystawa pt.: „Kościoły gminy i miasta Szubin”.

16.09.2013, godz. 17:00, Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie – pokaz multimedialny „Obrazy buntu” – E. Małachowski, A. Zieliński.

Czytaj dalej>>>


Szubińscy pątnicy wrócili

Autor: dnia sobota, 10 Sierpień, 2013

1 sierpnia 2013 r. około godz. 19.00 wróciła do Szubina piesza pielgrzymka z Jasnej Góry, grupa Żółta – Promienista. W drogę wyruszyli 22 lipca 2013 r. żegnani przez rodziny, znajomych i przyjaciół. Dzisiejszego wieczoru było podobnie. Na parkingu koło banku wysiedli z autokaru, by ponownie utworzyć zwarty szereg i ze śpiewem na ustach  przemaszerować ulicami miasta do kościoła Św. Marcina. Witani przez ks. kanonika Tadeusz Lesińskiego, zakończyli wspólną pielgrzymkę do Częstochowy modlitwom i śpiewem w murach szubińskiej fary. Pątnicy podziękowali ks.  Aleksandrowi Modrakowi oraz ks. Michałowi Polerowiczowi, gromkimi brawami za opiekę i przewodnictwo podczas całej drogi, on także podziękował wszystkim uczestnikom, za modlitwę, śpiew i miło atmosferę jaka panowała podczas wspólnej drogi do stóp Czarnej Madonny.

Czytaj dalej>>>


„Być solą ziemi” – Grupa żółta „Promienista” ruszyła na Jasną Górę

Autor: dnia wtorek, 23 Lipiec, 2013

Tradycyjnie jak co roku,  mszą św. o godz. 7.00 celebrowaną przez ks. Aleksandra Modraka rozpoczęła się kolejna piesza pielgrzymka na Jasną Górę, która wyruszyła 22 lipca 2013 r. spod kościoła św. Marcina Biskupa w Szubinie. Poświęcenie pielgrzymów przed wyjściem w trasę dokonał ks. proboszcz Tadeusz Lesiński. Grupa Żółta – „Promienista” liczy ponad 30 osób, pierwszego dnia mieli do przejścia odcinek między Szubinem a Szczepanowem przez Łabiszyn i Barcin. Wielu z naszych pielgrzymów po raz kolejny ruszyło w trasę do Częstochowy. Głównodowodzącym jest ks. Aleksander Modrak – wikariusz z parafii Św. Marcina wsparty ks. Michałem Polerowiczem - wikarym z parafii św. Andrzeja. Nasi pielgrzymi licznie żegnani byli przez rodziny, znajomych i przyjaciół. Trasa pielgrzymki ma 340 km i wiedzie przez: SzczepanowoRóżanno, Kazimierz Biskupi, Piętno, Ciepielew, Brąszewice, Wielgie, Pajęczno, Radostków. Na Jasną Górę dotrą 31 lipca 2013 r. Życzymy szerokiej drogi i pięknej pogody. Do zobaczenia w Częstochowie, a dzień później w Szubinie.

Czytaj dalej>>>


Pielgrzymka w Roku Wiary do Sanktuarium Królowej Męczenników

Autor: dnia niedziela, 23 Czerwiec, 2013

21 czerwca 2013 r. odbyła się pielgrzymka dekanalna z dekanatu Kcynia i Szubin do Sanktuarium  Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. W programie pielgrzymki była Msza św. o godz. 12.00 koncelebrowana przez wszystkich przybyłych kapłanów, której  przewodniczył ks. kanonik Tadeusz Lesiński – dziekan dekanatu Szubin, słowo Boże wygłosił ks. kan. Leonard Kowalczyk – dziekan dekanatu Kcynia. O godz. 13.20 odprawiono Drogę Krzyżową do Doliny Śmierci Ścieżkami Bydgoskiej Golgoty XX wieku. O godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia  zakończono pielgrzymkę. Za udział w modlitwie i pielgrzymce wierni mogli uzyskać odpust związany z przeżywanym Rokiem Wiary. Pielgrzymki organizowane są cyklicznie od 12 kwietnia 2013 r. przez wszystkie dekanaty Diecezji Bydgoskiej Zarządzeniem Biskupa Bydgoskiego Jana Tyrawy dotyczące pielgrzymek dekanalnych w Roku Wiary do Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku.

Czytaj dalej>>>


Spotkanie dla chętnych na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy Grupy Żółtej

Autor: dnia piątek, 21 Czerwiec, 2013

.

W najbliższą  niedzielę,
30 czerwca 2013 r.  po wieczornej Mszy św.
w kościele pw. św. Marcina Bpa w Szubinie
odbędzie się spotkanie dla chętnych
na pieszą pielgrzymkę
do Częstochowy Grupy Żółtej /Szubińskiej/.
Informacje i zapisy u ks. Aleksandra Modraka.

Czytaj dalej>>>


90. urodziny ks. prałata Jana Kątnego

Autor: dnia czwartek, 20 Czerwiec, 2013

17 czerwca 2013 r. ks. kanonik Tadeusz Lesiński odprawił mszę święto z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla ks. prałata Jana Kątnego w 90. rocznicę urodzin. Tego dnia nie mogło zabraknąć życzeń, kwiatów i dobrego słowa, złożonych na ręce czcigodnego jubilata. Na zakończenie ks. Jan Kątny podziękował wszystkim za życzenia.

Czytaj dalej>>>


Mamy nowego kapłana!

Autor: dnia środa, 19 Czerwiec, 2013

Dzień 15 czerwca 2013 r. był szczególnym dniem dla dk. Szymona Kasprzaka i szubińskiej parafii pw. św. Marcina. Diakon Szymon z rąk Księdza Biskupa Krzysztofa Zadarko przyjął święcenia prezbiteriatu w swoim rodzinnym kościele, w którym otrzymał przed laty chrzest, pierwszą Komunię Świętą oraz bierzmowanie.   Po uroczystości święceń, w której wzięła udział rodzina, znajomi ks. Szymona, licznie zgromadzona rodzina salezjańska oraz młodzież, wszyscy przeszli pod pobliską Szkołę Podstawową nr 1 w Szubinie, gdzie miał miejsce okolicznościowy festyn. Na drugi dzień, w niedzielę, 16 czerwca 2013 r. w tym samy kościele, u stóp Matki Bożej Wspomożycielki, Pani szubińskiej, neoprezbiter odprawił swoją pierwszą Eucharystię. W drżących dłoniach trzymając ofiarowany Panu chleb i wino, wypowiadał słowa konsekracji. Był to niezwykle wzruszający moment dla wszystkich, a dla kapłanów przypomnienie ich własnej pierwszej Mszy Świętej. Po Eucharystii ks. Szymon udzielił prymicyjnego błogosławieństwa, a następnie zaproszeni goście udali się na przyjęcie. Święte, zakonne posłuszeństwo kieruje ks. Szymona Kasprzaka do pracy w parafii pw. św. Jana Bosko w Pile.

Czytaj dalej>>>


Diecezjalny Turniej Piłki Nożnej Ministrantów Szkół Podstawowych w Szubinie

Autor: dnia niedziela, 28 Kwiecień, 2013

Tradycją diecezji bydgoskiej stało się, iż każdego roku organizowany jest Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów w kategorii szkoły podstawowej na boiskach typu „orlik”. Nie inaczej było w tym roku, 27 kwietnia 2013 r., 14 reprezentacji z terenu diecezji wzięło udział w kolejnym już turnieju organizowanym przez diecezjalnych duszpasterzy sportu. Zawody rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie, której przewodniczył ks. Robert Szczepański, a Słowo Boże wygłosił ks. Michał Zawartowski. Następnie po przekazaniu informacji wstępnych drużyny rozjechały się na poszczególne boiska, aby tam rozegrać swoje mecze w fazie grupowej. Na Orliku przy ZSP w Szubinie zagrały fazę grupową drużyny z GRUPY A: NPNMP Bydgoszcz, Św. Ojca Maksymiliana – Osowa Góra, Św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Sypniewo, Św. Kazimierza – Łochowo, MB Nieustającej Pomocy, Dobrego Pasterza – Białe Błota, Najświętszego Serca Pana Jezusa – Białośliwie. Natomiast na Orliku przy ul. Mostowej zagrały fazę grupową drużyny z GRUPY B: Św. Jan – Fordon, Bazylika – Bydgoszcz, M.B Zwycięskiej – Bydgoszcz, M.B. Różańcowej – Wysoka, Św. Rodziny – Bydgoszcz, Najświętszego Serca Pana Jezusa – Solec Kujawski, Św. Andrzej – Szubin. Ostatecznie zwycięzcami Grupy A zostali ministranci z parafii św. Maksymiliana Kolbego z Bydgoszczy, a drugie miejsce zajęła drużyna z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z Bydgoszczy. W Grupie B najlepszą drużyną okazała się ta z parafii Matki Bożej Różańcowej z Wysokiej, a stopień niżej uplasowała się drużyna z parafii Matki Bożej Zwycięskiej z Bydgoszczy. Czytaj dalej>>>


Liturgia Wigilii Paschalnej

Autor: dnia poniedziałek, 1 Kwiecień, 2013

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli, 30 marca 2013 r. o godz. 19.00. Bogata Liturgia Wigilii Paschalnej, stanowiącej centralny fragment Triduum, składa się z czterech zasadniczych części. Obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku. Tym silniejszą wymowę zyskują obrzędy tzw. lucernańum, czyli liturgia światła. Przed kościołem rozpalono ognisko, którego płomienie zostały poświęcone przez ks. Artura Zarasia. Płomieniami z ogniska zapalony został Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, który uroczyście wniesiono do świątyni. Licznie zgromadzeni wierni zapalali od niego przyniesione świece. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem tzw. Orędzia Paschalnego, czyli modlitwy dziękczynno-uwielbiającej, która wysławia łaskę zbawienia. Po homilii pobłogosławiono wodę chrzcielną, a uczestnicy liturgii odnowili przyrzeczenia Chrztu św. Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej była Liturgia Eucharystyczna wraz z Komunią św. Zakończyła się ona uroczystym błogosławieństwem i słowami rozesłania wzbogaconymi dwukrotnym radosnym Alleluja. W Kościele Św. Marcina Bpa. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się o godz. 21.00 podczas, której nastąpi poświecenie ognia, Liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a całość zakończy się procesją rezurekcyjną.

Czytaj dalej>>>


Święcenie pokarmów na stół wielkanocny w szubińskich kościołach

Autor: dnia sobota, 30 Marzec, 2013

W przeddzień Świąt Wielkanocnych w wielu miejscowościach naszej gminy odbyło się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. O godz. 11.00 w Kościele pw. Św. Andrzeja Boboli uroczystego poświęcenia dokonał diakon Marin Kardzis. Następnie złożył życzenia w imieniu proboszcza parafii Jacka Pawelczyka, które skierował do parafian i  gości, którzy odwiedzili swoich krewnych. Od rana warty przy grobie pełnili druhowie z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej w Szubinie, tego dnia każdy miał okazję w ciszy i skupieniu adorować Pana Jezusa w grobie. O godz. 13.00 odbyło się pierwsze święcenie pokarmów przy Kościele Św. Marcina Bpa. w Szubinie. Ks. proboszcz Tadeusz Lesiński dokonał poświęcenia przyniesionych przez wiernych koszyków, w których można było znaleźć  m.im.: bukszpan, jaja – symbol nowego życia – w postaci pisanek, kraszanek, baranka symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa, chleb, wędlinę, sól, ciasta świąteczne. Na zakończenie ks. proboszcz złożył Wielkanocne życzenia swoim parafianom i zaprosił do modlitwy przy grobie Pana Jezusa. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się u Św. Andrzeja o godz. 19.00 natomiast w Kościele Św. Marcina o godz. 21.00 podczas, której nastąpi poświecenie ognia, Liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, całość zakończy się procesją rezurekcyjną.

Czytaj dalej>>>


Wigilia dla samotnych

Autor: dnia poniedziałek, 24 Grudzień, 2012

Wzorem lat ubiegłych w Stołówce im. św. Faustyny w Szubinie, 24 grudnia 2012 r. Akcja Katolicka działająca przy parafii Św. Andrzeja Boboli zorganizowała wigilię dla osób samotnych. Wszystkich przybyłych przywitał i słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Jacek Pawelczyk, do życzeń dołączył się również ks. dziekan Tadeusz LesińskiDanuta Siewkowska – szefowa szubińskiej Akcji Katolickiej zaprosiła wszystkich do łamania się opłatkiem. Później przystąpiono do spożywania potraw przygotowanych przez panie z kuchni, które na co dzień pracują w stołówce. Tego popołudnia, nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd zaintonowanych przez księży i zebranych gości. Tego typu wspólne spotkania mają na celu uświadomienie ludziom samotnym, że ktoś o nich pamięta i zawsze mogą liczyć na pomoc innych płynących z dobroci serca.

Czytaj dalej>>>


Ogólnopolska zbiórka żywności na terenie Szubina

Autor: dnia piątek, 14 Grudzień, 2012

„Tak, Pomaga” to hasło przyświeca przedświątecznej zbiórce żywności prowadzonej przez Caritas Polska a nadzorowane przez nasze parafie. Młodzież z szubińskich szkół prowadzi kampanię promocyjną, rozdając klientom szubińskich marketów ulotki informujące o celu zbiórki i równocześnie jakie produkty można przekazać. Do koszy mieszkańcy Szubina robiący zakupy w sklepach przekazują najczęściej makaron, ryż, kaszę, mleko, olej, tłuszcze, konserwy mięsne, dżemy, dania instant, mąkę, cukier i słodycz dla dzieci: czekolady, lizaki, batony. Akcja będzie trwała przez najbliższy tydzień, do piątku 21 grudnia 2012 r. 

Czytaj dalej>>>


Król wschodzącego słońca

Autor: dnia poniedziałek, 12 Listopad, 2012

11 listopada 2012 r. w kościele pw.  św. Marcina Bpa. w Szubinie po ostatnie niedzielnej mszy została wystawiona sztuka Król Wschodzącego SłońcaNa niecodzienne spektakle zaprosił parafian ks. kanonik Tadeusz Lesiński oraz Teatr „Kamienie Pana”. Ich przedstawienia nie są to zwykłymi sztuki, jakie możemy oglądać na scenach polskich teatrów czy w telewizji. Nie można też powiedzieć, że są to przedstawienia wyłącznie religijne i dla katolików, ponieważ mają zróżnicowane treści i wystawiamy je nie tylko w kościołach. Podejmują w nich rozważania o ludzkim życiu, wyborach – niekoniecznie słusznych – a mających wpływ na bieg wydarzeń, o tym co dobre, a co złe i jak słuchać własnego wnętrza, aby żyć ze sobą w zgodzie. Właśnie ta refleksja towarzyszy spektaklowi, opartemu na podstawie scenariusza ks. Adama Piekarzewskiego, któremu autor nadał tytuł  ”Król wschodzącego słońca„. Opowiada on o prostym, zwyczajnym człowieku, który na przybycie króla czeka już całe swoje dotychczasowe życie i codziennie szykuje dla niego tron, aby w każdej chwili móc przyjąć władcę w swoim skromnym domu. Ale czy to wystarczy na przybycie tak niesamowitego gościa? Co sprawi, że człowiek będzie się zastanawiał, czy w ogóle warto jest czekać? Jaka będzie przyczyna powstania myśli, że może to on sam jest królem swojego życia? I kto okaże się jego prawdziwym przyjacielem, kiedy pojawi się ich aż dwóch, o zupełnie różnych poglądach? To właśnie na te wszystkie pytania można uzyskać odpowiedź, oglądając sztukę „Król wschodzącego słońca„. W postacie wcielili się młodzież licealna i studencka, która włożyła wiele pracy i wysiłku w to, aby przenieść widza w świat przygody i refleksji nad sensem własnego życia.

Czytaj dalej>>>


Król Wschodzącego Słońca

Autor: dnia środa, 7 Listopad, 2012

.

.

Proboszcz parafii św. Marcina Bpa. w Szubinie
ks. kanonik Tadeusz Lesiński
oraz Teatr „Kamienie Pana
zapraszają na sztukę Król Wschodzącego Słońca,
która zostanie wystawiona w najbliższą niedzielę,
11 listopada 2012 r. w szubińskiej farze
po mszy św. na godz. 18.00.

Serdecznie zapraszamy.

.

.

Czytaj dalej>>>


1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Autor: dnia czwartek, 1 Listopad, 2012
1 listopada 2012 roku Uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 13.30 na szubińskim cmentarzu, odbyła się procesja, różaniec i modlitwa za wszystkich zmarłych. Mszę Św. celebrował ks. kanonik Tadeusz Lesiński, homilię wygłosił ks. Michał Polerowicz. Ofiary zbierane tego dnia na cmentarzu przeznaczone są na Wyższe Seminarium Duchowne w Bydgoszczy. Wieczorem wystawione zostały Zaduszki poetyckie, które przygotowali uczniowie szubińskiego liceum wspólnie z ks. Arturem Zarasiem i Kamilą Czechowską – Dyrektor Szubińskiego Muzeum. 2 listopada 2012 r. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Msze św. w kościele św. Małgorzaty o godz. 10.00 i 11.00.

Figurka Serca Pana Jezusa w Szubin Wsi poświęcona

Autor: dnia piątek, 26 Październik, 2012

24 października 2012 r.  wieczorem  w miejscowości Szubin Wieś odbyła się uroczyste poświęcenie figurki Serca Pana Jezusa, którego dokonał ks. kanonik Tadeusz Lesiński - proboszcz parafii św. Marcina Biskupa w Szubina.  W uroczystości udział wzięli ks. prałat Jan Kontny, ks. Aleksander Modrak, mieszkańcy sołectwa z panią  sołtys  Wandą Osińską na czele. Kapliczkę wykonał Jan Makowiecki, natomiast renowacji kupionej przed dwoma laty w niemieckim antykwariacie dokonał Maciej Jeliński pod czujnym okiem księdza prałata. Później nadszedł czas na wspólne biesiadowanie przy kawie i domowym cieście oraz kiełbaskach z ogniskach.

Czytaj dalej>>>


Procesja różańcowa ulicami miasta

Autor: dnia środa, 17 Październik, 2012

W ostatnią niedzielę obchodziliśmy XII Dzień Papieski. Rozpoczęliśmy go w sobotni wieczór, 13 października 2012 r. procesją różańcową. Po mszy świętej w kościele św. Andrzeja Boboli wierni wspólnie z szubińskim duchowieństwem przeszli ulicami miasta: Ogrodową, Bema, Dąbrowskiego, Nakielską i Św. Marcina. Procesję zakończyliśmy w murach szubińskiej Fary. Finałem tego wieczoru było wspólne odśpiewanie Barki ulubionej piosenki Błogosławionego Jana Pawła II.  Procesję przygotował ks. Artur Zaraś wspólnie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie i dziećmi z kółka misyjnego, którym za organizację tego wieczoru podziękował ks. dziekan Tadeusz Lesiński.

Czytaj dalej>>>


Festyn Rodzinny z Akcją Katolicką w Szubinie

Autor: dnia poniedziałek, 24 Wrzesień, 2012

23 września 2012 r. na placu przy ulicy Bema 1, szubiński oddział Akcji Katolickiej zorganizował Festyn Rodzinny. W programie imprezy był pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Szubinie i OSP Szubin, pokaz sztuk walki Golden Dragon, konkurencje sportowe, malowanie twarzy i zaplatanie kolorowych warkoczy dla najmłodszych. Dużym zainteresowanie cieszyła się kawiarenka z domowymi wypiekami, grochówka i bigos. Hitem niedzielnego popołudnia był slalom na rowerze z odwrotnie skręcającą kierownicą, czy też bieg narciarski w wykonaniu duszpasterzy z szubińskich parafii. Imprezę prowadził Artur Krajewski, oprawę muzyczną zapewnił ks. Artur Zaraś z uczennicami szubińskiego ogólniaka, sprzęt nagłośniający wypożyczył nieodpłatnie Szubiński Dom Kultury za konsoletą zasiadł Rafał Świtniewski. Jak powiedziała naszej redakcji szefowa Akcji Katolickiej w Szubinie, Pani Danuta Siewkowska, każda złotówka zebrana podczas festynu zostanie przeznaczona na rzecz stołówki im. św. Faustyny w Szubinie, która rocznie wydaje 34.384 obiadów i 7.200 porcji suchego prowiantu. W tym roku stołówka obchodziła 10. rocznicę swojej działalności. Jeszcze raz gratulujemy samozaparcia w tak szlachetnej działalności, równocześnie życzą kolejnych rocznic.

Czytaj dalej>>>


XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej

Autor: dnia piątek, 21 Wrzesień, 2012

Od 12 września 2012 r. na terenie Szubina odbywają się różnie wydarzenia związanie ściśle z XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej, które zostały zainaugurowane Mszą Św. z homilią Ks. dr. Sylwestra Warzyńskiego w kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli. W czwartek, 13 września 2012 r. w Rejonowej Bibliotece Publicznej w oddziale dla dzieci odbyła się lekcja biblioteczna „Kościół naszym domem„, natomiast o godz. 20.00 w koście p.w. Św. Macina Bpa. odbył się różaniec FatimskiNastępnego dnia o godz. 7.00 spod kościoła Św. Marcina wyruszyła pielgrzymka  na odpust Podwyższenia Krzyża do Kcynia, który rozpoczął się o godz. 12.00.  Natomiast o godz. 16.00 przy ulicy Kcyńska Nowe Osiedle, naprzeciw wodociągów dokonano uroczystego poświęcenie krzyża w miejscu grzebalnym ofiar epidemii cholery w XIX wieku, w których pochowano najprawdopodobniej około 195 osób przy 2.000 mieszkańców całego Szubina w tamtych czasach.  W poniedziałek 17 września br. w RBP odbyło się spotkanie z dr. Jerzym Wojciakiem, na temat „Szubin w dobie najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” połączone z okolicznościową wystawą.

Czytaj dalej>>>


XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej

Autor: dnia sobota, 15 Wrzesień, 2012

XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej

Szubin, 12 – 23 września 2012 r.
Kościół naszym domem

Plan obchodów

12.09.2012 – środa
godz. 1800     Kościół św. Andrzeja Boboli w Szubinie: Uroczyste rozpoczęcie Dni Kultury Chrześcijańskiej, Mszą świętą z homilią Ks. dr. Sylwestra Warzyńskiego.

13.09.2012 – czwartek
godz. 1000 Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie – dział dziecięcy: Lekcja biblioteczna: „Kościół naszym domem”.
godz. 2000   Kościół św. Marcina w Szubinie: Różaniec Fatimski.

Czytaj dalej>>>


Grupa Żółta – „Promienista” wróciła do Szubina

Autor: dnia niedziela, 5 Sierpień, 2012

1 sierpnia 2012 r. około godz. 20.00 wróciła do Szubina piesza pielgrzymka z Jasnej Góry, grupa Żółta – Promienista. W drogę wyruszyli 22 lipca 2012 r. żegnani przez rodziny, znajomych i przyjaciół. Dzisiejszego wieczoru było podobnie. Na parkingu koło banku wysiedli z autokaru, by ponownie utworzyć zwarty szereg i ze śpiewem na ustach  przemaszerować ulicami miasta do kościoła Św. Marcina. Witani przez ks. kanonika Tadeusz Lesińskiego, zakończyli wspólną pielgrzymkę do Częstochowy modlitwom i śpiewem w murach szubińskiej fary. Pątnicy podziękowali Ks.  Aleksandrowi Modrakowi, gromkimi brawami za opiekę i przewodnictwo podczas całej drogi, on także podziękował wszystkim uczestnikom, za modlitwę, śpiew i miło atmosferę jaka panowała podczas wspólnej drogi do stóp Czarnej Madonny.

Czytaj dalej>>>


Pielgrzymi z Kościerzyny idący na Jasną Górę nocowali w Szubinie

Autor: dnia sobota, 4 Sierpień, 2012
30 lipca 2012 roku z Kościerzyny wyruszyła pielgrzymka na Jasną Górę. Przed pielgrzymami 510 kilometrów pieszej wędrówki. Kościerska grupa jest częścią Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Wierni z Kościerzyny, do których dołączyli pielgrzymi z Kartuz i Lęborka, wyruszyli w trasę z Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. Ponad 260 osobowej grupie przewodniczy ks. Marcin Wawrzynkowski, który wierzy, że pielgrzymowanie powinno być szczególnie ważne dla katolików.  2 sierpnia 2012 roku dotarli do Mroczy. Rano 3 sierpnia 2012 roku wyruszyli do Szubina. O godz. 11:00 dotarli do kościoła p.w. św. Stanisława BM w Nakle nad Notecią, gdzie przewidziano przerwę. Przybyłych pielgrzymów w parafii powitał proboszcz ks. Tadeusz Michalak. Po przerwie na posiłek wyruszyli w dalszą drogę, około godz. 17.oo przybyli do Szubina.  Pątnicy przemaszerowali ulicami naszego miasta ze śpiewem na ustach, do kościoła Św. Marcina, gdzie przywitał ich proboszcz parafii Tadeusz Lesiński. Wzruszającym momentem było odśpiewanie przez gości z Kościerzyny w murach szubińskiej fary, „Sto lat, Sto lat” dla  księdza prałata Jana Kątnego z okazji minionego Jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Mieszkańcy naszego miasta jak co roku mogli podjąć pielgrzymów gościną w swoich domach. Rano po Mszy Św. wyruszyli w dalszą drogę do Szalejewa. Przed nimi około 400 km, na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia 2012 r. Tego dnia o godzinie 12:00 na wałach zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta dla wszystkich pielgrzymów, którzy przybędą tam z różnych zakątków Polski. Pielgrzymi codziennie do pokonania mają trasę o długości 30 – 40 km.

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Szubina

Autor: dnia niedziela, 22 Lipiec, 2012

Tradycyjnie jak co roku,  mszą św. o godz. 7.30 rozpoczęła się kolejna piesza pielgrzymka na Jasną Górę, która wyruszyła 22 lipca 2012 r. spod kościoła św. Marcina Biskupa w Szubine. Poświęcenie pielgrzymów przed wyjściem w trasę dokonał ks. proboszcz Tadeusz Lesiński. Grupa Żółta – „Promienista” liczy ponad 30 osób, dzisiaj mają do przejścia odcinek między Szubinem, Łabiszynem, Barcinem aż do Szczepanowa. Wielu z naszych pielgrzymów po raz kolejny ruszyło w trasę do Częstochowy wśród nich byli ks. Aleksander Modrak – wikariusz z parafii Św. Marcina i ks. Marcin Kardzis. Nasi pielgrzymi licznie żegnani byli przez rodziny, znajomych i przyjaciół. Na Jasną Górę dotrą 31 lipca 2012 r. Życzymy szerokiej drogi i pięknej pogody. Do zobaczenia w Częstochowie, a dzień później w Szubinie.

Czytaj dalej>>>


25-lecie złożenia Ślubów Zakonnych przez siostrę Michałę

Autor: dnia środa, 18 Lipiec, 2012

W minioną niedzielę  15 lipca 2012 r. w Kościele p.w. Św. Marcina Bpa. w Szubinie odbyła się uroczysta msza święta z okazji 25-lecia złożenia Ślubów Zakonnych przez siostrę M. Michałę Górniak sł. M. Mszę celebrował ks. Kanonik Tadeusz Lesiński wspólne z ks. Prałatem Janem Kątnym, ks. Tadeuszem Nowakiem i ks. Aleksandrem Modrakiem. Siostra Michała święcenia przyjęła 16 lipca 1987 rok. Swoją posługę rozpoczęła w Luboniu później służyła w Piotrkowie Trybunalskim, Mogilnie ponownie Luboń, praca na misji: Kellerowka, Oziornoje, Indura, powrót do Polski: Konstancin J. i Szubinie. Na zakończenie mszy przedstawiciele stowarzyszeń i bractw działających przy parafii, ministranci, wierni i najbliższa rodzina złożyła Siostrze Michale życzenia i wręczyli kwiaty. Jubilatka ze łzami w oczach podziękowała wszystkim za pomoc i wsparcie podczas  jakie otrzymała przez ostatnie 25 lat, prosząc o kolejne łaski i modlitwę. Ks. proboszcz Tadeusz Lesiński, także podziękował za wszystkie lata pracy na rzecz szubińskiej społeczności i parafii, równocześnie życząc by Pan Bóg obdarzał swoimi łaskami a Maryja Niepokalana wypraszała potrzebne łaski na każdy dzień realizowania tego szczególnego powołania, niech miłość i pokój zawsze w sercu twoim droga siostro gości.

Czytaj dalej>>>


Pustynia Miast zawitała do Szubina

Autor: dnia piątek, 6 Lipiec, 2012

W dnia 2-5 lipca 2012 r. w Szubinie gościł młodzież z Pustyni Miast. Część Rodziny Salezjańskiej do której należy działające przy Szkole Podstawowej nr 1, Oratorium św. Jana Bosko. Pustynia Miast jest ruchem młodzieży katolickiej, która odpowiadając na wezwanie Ojca Świętego, pragnie włączyć się w dzieło Nowej Ewangelizacji. Od kilku lat wędrują w czasie wakacyjnym po różnych miastach Polski, głosząc na rynkach, osiedlach, w szpitalach, w domach opieki społecznej, w domach dziecka, w więzieniach, poprawczakach, na koncertach rockowych chwałę JEZUSA CHRYSTUSA.

Czytaj dalej>>>


IX Święto Młodości – „Z nami jest BOSKO”

Autor: dnia wtorek, 26 Czerwiec, 2012

Pod hasłem „Z nami jest BOSKO” w Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie odbywało się IX Święto Młodości.  W tym roku było one wyjątkowe ze względu na obecność diakona Szymona Kasprzaka, który przyjął święcenia kilka tygodni wcześniej w Betlejem. Jak powiedziały dzieci do Diakona – Salezjanina – „jesteś jednym z nas„. Formował się w duchu św. Jana Bosko w działającym przy szkole Oratorium.  Święto jak co roku zostało zorganizowane przez miejscowe Oratorium pod kierunkiem Jolanty Szulc-Półtorak. Uczestniczył w nim m.in. salezjanin ks. Wiesław Psionka – delegat ds. młodzieży w Inspektorii Pilskiej wraz z młodzieżą z Pustyni Miast z Salezjańskiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej. Kapłan przewodniczył również Eucharystii przy współkoncelebrze dziekana ks. kanonika Tadeusza Lesińskiego. W barwnym orszaku przy śpiewie i w duchu radości dzieci przemaszerowały ulicami miasta, gdzie w szkole zaprezentowały dwa przedstawienia. Jedno przygotowane przez Koło Misyjne pod kierunkiem siostry Michały Górniak, drugie przez Oratorium i Jolantę Szulc-Półtorak. Młodzi – w przededniu wakacji – wzięli udział również w szkoleniu na temat bezpiecznego zachowania się nad wodą oraz w pokazie sprzętu kajakowego przygotowanego przez instruktora kajakarstwa pana Tomasza Półtoraka. I tak w duchu radości, wdzięczności za dar drugiego powołania z Oratorium, upłynęło już IX Święto Młodości. Już teraz zapraszamy do Szubina za rok – na jubileuszowe spotkanie.

Czytaj dalej>>>


10 lat istnienia stołówki im. Św. Siostry Faustyny w Szubinie

Autor: dnia czwartek, 21 Czerwiec, 2012

19 czerwca 2012 r. w budynku MGOPS w Szubinie odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia istnienia Stołówki im. Św. Siostry Faustyny w Szubinie. Jesienią 2001 roku odział Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Andrzeja Boboli w Szubinie przedstawił projekt zorganizowania stołówki dla ubogich. 2002 roku inicjatorzy, uzyskali poparcie Andrzeja Wrony – Burmistrza Gminy Szubin i Rady Miejskiej. Przeznaczono skromny barak na terenie MOAS’u, który wspólnymi siłami został wyremontowany. 15 czerwca 2002 roku nastąpiło uroczyste otwarcie stołówki. 2004 roku zmieniono lokalizację, przeprowadzono się do kuchni po byłym internacie MOAS’u. Lokal ten wymagał jednak generalnego remontu, który rozpoczęto w 2011 roku. 1 lutego 2012 r. >>> uroczystego otwarcia, po kompleksowym remoncie, dokonał ks. Prałat Jan Kątny.  Rocznie w stołówce wydawane są 34.384 obiady i 7.200 porcji suchego prowiantu.  Stołówka działa na zasadzie pełnego wolontariatu w kwestii gromadzenia żywności, zaopatrzenia stołówki, przygotowania i wydawania posiłków, prowadzenia dokumentacji. W utrzymaniu Stołówki partycypują szubińskie parafie i sponsorzy indywidualni. Czytaj dalej>>>


Dekanalny Turniej w Piłkę Nożną Ministrantów i Lektorów

Autor: dnia sobota, 16 Czerwiec, 2012

16 czerwca 2012 r. na Stadionie Miejskim w Szubinie rozegrano Dekanalny Turniej w Piłkę Nożną Ministrantów i Lektorów. Do rywalizacji przystąpiły zespoły ministrantów z parafii w Samoklęskach Dużych, Szaradowie, Kołaczkowie i Szubinie p.w. Św. Andrzeja, natomiast lektorzy reprezentowali parafie Św. Wojciecha w Kołaczkowie, Św. Marcina i Św. Andrzeja w Szubinie. Grano systemem każdy z każdym.

.

.

Czytaj dalej>>>


Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Szubina

Autor: dnia czwartek, 7 Czerwiec, 2012

W czwartek 7 czerwca 2012 r. odbyła się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Msza Św. w Kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli w Szubinie rozpoczęła się o godz. 10.15, celebrowali ją wszyscy księża z szubińskich parafii. Po nabożeństwie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy usytuowanych przy ul. 3-go Maja, Młyńskiej i Św. Marcina. Procesja zakończyła się na szubińskim rynku, gdzie ks. Kanonik Tadeusz Lesiński udzielił Bożego Błogosławieństwa oraz podziękował wszystkim za udział i pomoc w przygotowaniu uroczystości. Później w Kościele p.w. Św. Marcina Bpa w Szubinie odprawiono koleją Mszę Św. dla wiernych.

Czytaj dalej>>>