Wpisy autora

Oszustwa „na policjanta” – bądźmy szczególnie ostrożni

Autor: dnia piątek, 31 Październik, 2014

Policja ostrzega przed tzw. oszustwami „na wnuczka”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Niepokojąca jest jednak liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży – „na policjanta”. W związku z tym apelujemy o ostrożność! Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

Jak działają sprawcy?

Sposób działania sprawców jest podobny. Najpierw wykonują telefon podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie. Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.

Czytaj dalej>>>


Inauguracji kampanii wyborczej KWW SIS dla Gminy Szubin w szubińskim muzeum

Autor: dnia czwartek, 30 Październik, 2014

Kampania wyborcza Komitetu Wyborczego Wyborców Szubińska Inicjatywa dla Gminy Szubin rozpoczęła się oficjalnie w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie w miniony poniedziałek, 27 października 2014. Spotkanie prowadził kandydat na Burmistrza KWW SIS dla Gminy Szubin, Artur Krajewski. Kandydaci do Rady Miejskiej w Szubinie zostali pokrótce przedstawieni, po czym omówili dotychczasowe swoje działania i propozycje dalszego rozwoju naszej gminy. Reprezentanci 18 okręgów wyborczych prezentowali również swoje hasła wyborcze. Wszystkie rozpoczynają się słowem „Działamy..”. Całość jednoczy hasło kandydata na Burmistrza Szubina Artura Krajewskiego Działamy realnie i skutecznie”. Na finał prezentacji całego zespołu kandydat na Burmistrza Szubina Artur Krajewski przedstawił plany, wizję współpracy i program wyborczy.  Kandydaci są osobami zaangażowanymi w rozwój lokalnych społeczności. Mają wiele sukcesów w przeróżnych dziedzinach życia biznesowego, samorządowego, społecznego, sportowego lub kulturalnego. Łączy ich życie z pasją. Chęć dokonywania zmian. Urealniania konkretnych potrzeb mieszkańców gminy. Wystąpieniom przysłuchiwała się m.in. Radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Silvana Oczkowska oraz Radna Rady Miejskiej w Szubinie Pani Elżbieta Dittrich. Pani Sylwana Oczkowska, kandydatka do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wyborach samorządowych wyróżniła tych kandydatów, z którymi miała możliwość współpracować w ostatnich miesiącach. Czytaj dalej>>>


Niecodzienna podróż „Pszczółek” z szubińskiego „Słoneczka”

Autor: dnia czwartek, 30 Październik, 2014

29 października 2014 r. dzieci z grupy „Pszczółki” wraz z rodzicami wybrały się w daleką podróż. Jednak zanim dzieci „weszły na pokład” przedszkolnego samolotu otrzymały paszporty i przeszły odprawę. Po ekscytującym locie wszyscy bezpiecznie „wylądowaliśmy” w Waszyngtonie. Tam poznaliśmy Jerzego Waszyngtona oraz zobaczyliśmy najbardziej znane miejsca amerykańskiej stolicy. Następnie udaliśmy się do Nowego Jorku, gdzie dowiedzieliśmy się dlaczego jest nazywany „Big Apple”. Wybraliśmy się także na Dziki Zachód, gdzie zobaczyliśmy westernowskie miasto oraz zatańczyliśmy „Swing w uliczce”. Podróż nie mogła obyć się bez wizyty w najbardziej znanym parku narodowym na świecie – Yellowstone. Po krótkiej „wycieczce” po Stanach Zjednoczonych rozpoczęliśmy obchody Halloween. Dzieci wybrały dla siebie maski, wspólnie z rodzicami próbowały „złapać duszki”, a także wykonywały zadania za które otrzymywały smakołyki. Każde z dzieci wykonało również swojego duszka. Spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem. Była aura tajemniczości i rzeźbione dynie, ale przede wszystkim moc zabawy.

Czytaj dalej>>>


Warsztaty szkoleniowe w ZSP Szubin

Autor: dnia środa, 29 Październik, 2014

28 października 2014 r. w ZSP w Szubinie odbyły się warsztaty szkoleniowe dla uczennic szkoły zawodowej w zawodzie fryzjerki. Uczestniczyły w nich także uczennice Gimnazjum nr 1 w Szubinie zainteresowane tym zawodem. Prowadzącą szkolenie była stylistka Pani Małgorzata Reilink obecnie zamieszkująca w Holandii. Pani Reilink prowadzi takie szkolenia w Holandii dla fryzjerek. Jest znaną stylistką w regionie Twente, prowadzi także stronę internetową, na której na bieżąco można śledzić najnowsze trendy i pomysły stylistki. Dziewczęta bardzo zaangażowały się w szkoleniu, poznały ok. 10 nowych technik plecenia warkoczy, kłosów i koków. W szkoleniu wzięło udział 20 uczennic ZSP w Szubinie (w tym 8 fryzjerek) oraz 9 uczennic Gimnazjum nr 1 w Szubinie. Osoby zainteresowane mogą zajrzeć na stronę facebook Pani Małgorzaty Reilink – zapraszamy do Vlechtcreaties in Twente.

Czytaj dalej>>>


Profilaktyka logopedyczna w szubińskim przedszkolu

Autor: dnia środa, 29 Październik, 2014

We wtorek, 28 października 2014 r. dzieci z grupy Słoneczka i Gumisie z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie ćwiczyły buźkę i język przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej. Przygotowane zadania przez panią logopedę Dorotę Niekrasz sprawiły dzieciom wielką frajdę. Przedszkolaki miały okazję pograć w karty „Memo”, w „Kostkę” z ilustracjami ćwiczeń narządów artykulacyjnych oraz zbijały balony w których również ukryły się ilustracje z ćwiczeniami do wykonania. Zabawa była udana, a dzieci z wyćwiczonymi języczkami wróciły do swoich sal.

.

Czytaj dalej>>>


Bajkowy świat operetki

Autor: dnia wtorek, 28 Październik, 2014

Publiczność jak zwykle dopisała. Bilety na spektakl operetkowy pt. „Operetka wczoraj i dziś” zostały wyprzedane na długo przed koncertem. Tego rodzaju imprezy cieszą się wielkim powodzeniem wśród szubinian. – Ten spektakl otwiera kolejny rok kulturalny w naszym domu kultury – powiedziała dyrektor Alina Gordon, witając licznych gości. W bajkowy świat operetki wprowadzili publiczność artyści Teatru Muzycznego IWIA z Gliwic. Libretto „Statku Casablanca” przeniosło publiczność do XIX-wiecznego Wiednia, ówczesnej stolicy operetki, a zaczęło się nieśmiertelnym przebojem Jana Kiepury „Brunetki, blondynki”, a potem już wszystko poszło jak z nut. Nie zabrakło innych klasycznych szlagierów, np. „Usta milczą, dusza śpiewa”, „Dziewczęta z Barcelony”, „Czardasz Rozalindy”. Nie mogło też obyć się od straussowskich walców czy kankana.  Publiczność nie kryła zachwytu i nie szczędziła braw, kiedy spektakl dobiegł końca.

Czytaj dalej>>>


Animacje przyrodnicze w Szubinie

Autor: dnia wtorek, 28 Październik, 2014

W poniedziałek, 27 października 2014 r.  dzieci z najstarszych grup w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie miały okazję uczestniczyć w animacjach przyrodniczych w ramach projektu „Trop natury”, które przeprowadził Pan Jerzy Trzebiatowski. Przybliżone zostały dzieciom informacje dotyczące mieszkańców łąki oraz roślinności, którą możemy tam spotkać. Atrakcją był dla dzieci konkurs z nagrodami – rzut orzechem do worka. Dzieci na pamiątkę spotkania otrzymały kolorowy znaczek. W podziękowaniu za przeprowadzone zajęcia dzieci wręczyły panu Jerzemu podziękowanie.

Czytaj dalej>>>


Wystawa prac Piotra Wolińskiego w Galerii Plama’s

Autor: dnia wtorek, 28 Październik, 2014

W Galerii Plama’s odbyło się 24 października 2014 r. otwarcie wystawy prac rzeźbiarskich kcynianina Piotra Wolińskiego, zasłużonego artysty ludowego dla kultury Pałuk. – Nasza Galeria Plama’s ma dziś zaszczyt powitać Piotra Wolińskiego z Kcyni, który może się poszczycić 45-letnim dorobkiem artystycznym w sztuce ludowej – powiedziała dyrektor Alina Gordon.  Piotr Woliński opowiedział o początkach swojej długiej twórczości, fascynacji właśnie rzeźbą i skupieniu się głównie na sacrum, a nie profanum. A wszystko stało się za sprawą Klary Prillowej, artystki ludowej z Kcyni, która dostrzegła w młodym adepcie potencjał na artystę dużego formatu. I jak się okazuje miała rację. – Najlepiej się czuję w rzeźbie sakralnej, w której można pokazać narodziny człowieka, jego życie i śmierć – powiedział artysta. – Nie ma dla mnie lepszego tematu niż sacrum. Moje czterdzieści pięć lat pracy minęło jak z bicza trzasł – dodał. Woliński otrzymał wiele nagród i wyróżnień w różnych konkursach sztuki ludowej w Polsce, a zwłaszcza w naszym regionie. Ma też odznaczenia, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Medal i Nagrodę im. Oskara Kolberga, Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Od lat prowadzi szkółkę rzeźbiarską, ucząc rzeźby młodych adeptów sztuki ludowej, którzy też są nagradzani na konkursach sztuki ludowej. Artysta otrzymał także gratulacje od dyrektora RBP Mirosława Rzeszowskiego i dyrektor MZS Kamili Czechowskiej.  Piotr Woliński zaprezentował ok. 50 prac – rzeźby i płaskorzeźby, głównie o tematyce sakralnej, ale też i ludycznej. Większość prac udostępniono domowi kultury ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy i Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Wystawę można oglądać w godzinach pracy SDK.

Czytaj dalej>>>


XXII Bieg Sztafetowy Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki

Autor: dnia poniedziałek, 27 Październik, 2014

26 października 2014 r. w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy o godz. 9:00 mszą św. rozpoczął się XXII Bieg Sztafetowy Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Mszę Świętą odprawił proboszcz parafii w asyście księży, którzy wzięli udział w biegu Sztafetowym. Po mszy przed kościołem przy kamieniu upamiętniającym Ks. Jerzego Popiełuszki przywitał wszystkich uczestników biegu przewodniczący Solidarności Regionu Bydgoskiego. Następnie delegacje sztafet złożyły wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Starterem do pierwszej zmiany sztafetowej był proboszcz Ks. Prałat tejże parafii. W biegu tym wystartowało 21 sztafet z miejscowości: Ostrowa Wlkp., Poznania, Solca Kujawskiego, Inowrocławia, Bydgoszczy, Bytowa, Chojnic w tym Parafia Św. Andrzeja Boboli w Szubinie, Parafia Św. Wita ze Słupów, Ognisko TKKF Instalator-Pelikan w Szubinie, Uczniowski Klub Biegacza w Szubinie oraz KB Żnin. W tym roku ze względów finansowych trasa biegu została skrócona. Sztafety dobiegły do Górska do obeliska gdzie Ksiądz ze Słupów odmówił dziesiątkę różańca. Przy Krzyżu w Górsku wszyscy uczestnicy ubrali białe koszulki, które otrzymali od organizatora, gdzie wspólnie przebiegli do Sanktuarium w Górsku. Wszystkie Sztafety otrzymały pamiątkowe puchary, a każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal. Na zakończenie wszyscy zjedli wspólny obiad który przygotował i wydawał Hotel Martina ze Żnina.

Czytaj dalej>>>


Nakielscy i szubińscy policjanci na działaniach pn.: „Las i woda”

Autor: dnia poniedziałek, 27 Październik, 2014

Policjanci z Nakła i Szubina wspólnie z podmiotami zajmującymi się ochroną terenów leśnych oraz akwenów przeprowadzili działania pn.: „Las i woda”. Akcja miała na celu wyeliminowanie zachowań niezgodnych z prawem. Nie obyło się bez pouczeń, a nawet mandatów. Działania pn.: „Las i woda” zostały przeprowadzone na terenie gminy Szubin w minioną sobotę, 25 października 2014 r. W działaniach udział wzięli policjanci z Nakła i Szubina oraz przedstawiciele Państwowej Straży Rybackiej, Państwowej Straży Łowieckiej, Nadleśnictwa Bydgoszcz i Nadleśnictwa Szubin. Mundurowi wspólnie kontrolowali tereny leśne oraz akweny znajdujące się na terenie szubińskiej gminy. Policjanci kontrolowali auta poruszające się po lasach, sprawdzano trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów, a także przewożony ładunek. Mundurowi zwracali uwagę na legalność wywożonego z lasu drewna, sprawdzali też pozwolenia na wycinkę drzew. Skontrolowano również akweny ze zwróceniem uwagi na kłusownictwo. W trakcie działań przeprowadzono łącznie 33 kontrole pojazdów, wylegitymowano 43 osoby z czego 16 osób za popełnione wykroczenia pouczono, a 2 osoby ukarano mandatami. Podczas wspólnych działań skontrolowano także 5 wędkarzy i przeprowadzono 2 kontrole punktów skupu dziczyzny.

Czytaj dalej>>>


Uprzejma Japonia

Autor: dnia poniedziałek, 27 Październik, 2014

Piątkowy wieczór 24 października 2014 r. upłynął w szubińskiej bibliotece pod znakiem Japonii. Na relację o tym ciągle egzotycznym dla nas kraju zaprosiła Agnieszka Jekiełek. Pasjonatka podróży pokazała nam kraj kwitnącej wiśni z lotu ptaka. Podziwialiśmy imponujące Tokio – 40 milionową aglomerację mieszczącą w sobie zarówno tradycję jak i nowoczesność. Zachwycaliśmy się zabytkami starej stolicy Japonii, Kioto. Zwiedzaliśmy świątynie Buddyjskie i Shinto. Był też czas smutnej refleksji podczas oglądania zdjęć z muzeum w Hiroszimie. Agnieszka Jekiełek pokazała też na zdjęciach życie codzienne mieszkańców Japonii: targi, ulice miast i miasteczek. Zapytana o to co najbardziej rzuciło się jej w oczy, w trakcie wycieczki stwierdziła: uprzejmość Japończyków, ich cierpliwość.

Czytaj dalej>>>


Poznaj kandydatów na Radnych gminnych, powiatowych i do sejmiku województwa. Zapoznaj się z programem jaki prezentują kandydaci na stanowisko Burmistrza Szubina

Autor: dnia niedziela, 26 Październik, 2014


Szubinianka Szubin – Kujawiak Lumac Kowal 3:3

Autor: dnia niedziela, 26 Październik, 2014

Była druga minuta doliczonego czasu gry. Po dośrodkowaniu Cegiełki i zamieszaniu w polu karnym, niefortunna interwencja obrońcy gości sprawiła, że szubinianie zanotowali cenny remis. Każdy punkt w tej lidze może się okazać bezcenny. Po remisie w Brześciu Kujawskim, piłkarze Szubinianki chcieli zapunktować w starciu z Kujawiakiem Kowal. Trener Stepczyński mógł skorzystać z usług Dominika Krawczyka, którego uraz, jakiego nabawił się w meczu z Łokietkiem, nie okazał się zbyt poważny i zawodnik mógł zacząć mecz w wyjściowym składzie. Na ławce rezerwowych zasiedli Radosław Bojas oraz powracający do gry po kontuzji Marcin Wiśniewski. Szkoleniowiec Kujawiaka Kowal, Wojciech Rojewski postawił natomiast na tę samą jedenastkę, która przed tygodniem wygrała mecz z Goplanią Inowrocław. Widowisko w Szubinie stało na średnim poziomie. Po kwadransie gry, strzałem z rzutu wolnego bramkarza Szubinianki zaskoczył Daniel Kowalski. Pawlak popełnił także błąd, bowiem złapał piłkę, ale ta wyślizgnęła mu się z rąk i całym obwodem przekroczyła linię bramkową. Ciosów na Szubiniankę było jeszcze więcej. W 30. minucie, bardzo ostrym faulem popisał się Dawid Woźniak i prowadzący zawody arbiter nie miał wątpliwości, pokazując młodzieżowcowi Szubinianki czerwoną kartkę. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i zamieszaniu w polu karnym, na 2:0 podwyższył Dawid Kwiatkowski. Goście do tego momentu nie grali nic specjalnego, ale byli skuteczniejsi od szubinian. Ci w pierwszej połowie mieli jedną bardzo dobrą okazję do strzelenia gola, ale po uderzeniu Obremskiego, piłka odbiła się od poprzeczki.

Czytaj dalej>>>


Zdrowy Tydzień w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie

Autor: dnia niedziela, 26 Październik, 2014

W przedszkolu na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka wpływa wiele czynników. Jest to miejsce, w którym wszyscy, zarówno pracownicy, dzieci jak i rodzice podejmują działania, które mają na celu poprawę zdrowia oraz samopoczucia poprzez tworzenie zdrowego środowiska społecznego i fizycznego, zmianę zachowań zdrowotnych. W przedszkolu poprzez edukację zdrowotną dąży się do tego, by przede wszystkim zdrowiej żyć. Dnia 20 października 2014 roku w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie rozpoczął się Zdrowy Tydzień. Tym razem nauczycielki przedszkola przez cały tydzień postanowiły skupić się na zapoznaniu dzieci z jednostkami, które bezpośrednio lub pośrednio związane są ze zdrowiem. W poniedziałek odbyła się wycieczka autokarowa do Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie. Od rana dzieciom towarzyszyła ogromna ekscytacja- będą miały okazję zobaczyć remizę strażacką od środka i porozmawiać ze strażakami! W autokarze dzieci z ożywieniem rozmawiały o tym, co zapewne będą mogły zobaczyć w straży. Celem spotkania było zapoznanie się z codzienną pracą strażaka oraz zasadami bezpieczeństwa. Na początku zwiedzania zaprezentowano dzieciom centrum dowodzenia. Następnie dzięki życzliwości strażaków dzieci mogły obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. Niebywałą atrakcją dla przedszkolaków była możliwość przymierzenia hełmu strażaka, przebywanie w wozie strażackim oraz próba „fikcyjnego” alarmu pożarowego. Przy okazji usłyszeć można było dźwięk czujnika dymu, który szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest niebywale istotnym elementem bezpieczeństwa. Dzieci mogły zaobserwować odważnych strażaków, którzy wspinali się na rurę strażacką, po której zjeżdża się, gdy wzywa alarm! Wraz ze strażakami przedszkolaki przypomniały sobie numery alarmowe. Zaprezentowano im także specjalny ubiór, który chroni strażaków przed ogniem. Wszystkie grupy pełne wrażeń wróciły do przedszkola, gdzie z wielkim entuzjazmem w formie rysunków zaprezentowały wycieczkę.

Czytaj dalej>>>


O włos o tragedii

Autor: dnia sobota, 25 Październik, 2014

25 października 2014 r. chwilę po godz. 15.30 na krajowej piątce w miejscowości Kowalewo doszło do kolizji dwóch pojazdów VW Up i Mitsubishi Lancer, uszkodzony został także trzeci pojazd Renault Captur, na którego masce wylądowało wyrwane lusterko z lancera. Kierujący VW jadąc w kierunku Bydgoszczy z niewyjaśnionej przyczyny zjechał na przeciwległy pas obcierając się bokiem z jadącym w kierunku Poznania, lancerem. Szybka reakcja i opanowanie kierowcy Mitsubishi uchroniła jego i pasażerkę od zderzenia z Tirem, który jechał za VW Up. Do czasu usunięcia samochodów z jezdni ruch odbywał się wahadłowo. Na miejsce kolizji wezwano patrol Policji, który ustalił okoliczności zdarzenia oraz zatrzymał dowody rejestracyjne od dwóch pojazdów.

Czytaj dalej>>>


Jesienna wycieczka Pszczółek do Zielonowa

Autor: dnia sobota, 25 Październik, 2014

Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności. Dlatego też, trzylatki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie po raz pierwszy wybrały się na jesienną wycieczkę ze swoimi wychowawczyniami P. Marią Kranz i Olgą Nowak do Zielonowa. Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć. Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Po lesie oprowadzał nas leśniczy, leśnictwa Kowalewo P. Michał Markowski. Opowiadał o zwierzętach, roślinach i grzybach. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością treści dotyczących ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Następnie wybraliśmy się na poszukiwanie grzybów. Dzieci wiedzą, które grzyby są jadalne a które trujące. Wychowawczynie grupy „Pszczółki” serdecznie dziękują P. Michałowi Markowskiemu za okazaną pomoc w organizację wycieczki oraz za przekazanie tak wielu cennych wiadomości. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

Czytaj dalej>>>


Złoty buzdygan w Szubinie

Autor: dnia sobota, 25 Październik, 2014

Złoty buzdygan otwierający Sejmik Drużyn Grunwaldzkich jest w Szubinie. W piątek, 24 października 2014 r. przewodniczący Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich hm. Przemysław Padrak wręczył buławę najmłodszym przedstawicielom Gromady Zuchowej Ogniste Pióra (Hufiec PAŁUKI). Jest to wyróżnienie za wzorowo wykonane zadania grunwaldzkie w ramach współzawodnictwa i zdobycie maksymalnej liczby punktów. Brawo zuchy !!!

.

.

.

Czytaj dalej>>>


Pasowanie na przedszkolaka w szubińskim „Słoneczku”

Autor: dnia sobota, 25 Październik, 2014

24 października 2014 r. w obecności rodziców w Przedszkolu Niepublicznym „Słoneczko” w Szubinie odbyło się „Pasowanie na przedszkolaka”. W uroczystości brały udział dzieci z grup: ”Zuchów”, „Pszczółek” oraz „Żabek”. Dzieci oraz rodzice zostali przywitani przez Dyrektor Przedszkola Panią Agnieszkę Pasiekę. Impreza rozpoczęła się od programu artystycznego w którym dzieci wesoło zaprezentowały swoje umiejętności: śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Po występach odbyła się „ceremonia” pasowania przez Panią Dyrektor na dzielnych przedszkolaków symbolicznym ołówkiem. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom oraz rożek ze słodkościami. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych oraz rodziców.

Czytaj dalej>>>


Nadkom. Małgorzata Brola pełni obowiązki Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji

Autor: dnia piątek, 24 Październik, 2014

Z dniem dzisiejszym 24 października 2014 roku Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy powierzył pełnienie obowiązków na stanowisku Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią Naczelnikowi Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP Nakło nadkom. Małgorzacie Brola.

.

.

.

.

Czytaj dalej>>>


Zarzut podpalenia samochodu i wiele innych usłyszał 21-latek z Nakła

Autor: dnia piątek, 24 Październik, 2014

Zgłoszenie o spaleniu się garażu mieszczącego się przy jednej z ulic w Nakle, dyżurny policji otrzymał w sobotę, 18 października 2014 r. przed godziną 5.00. Jak się okazało wewnątrz zaparkowany był hyundai tuscon, który również spłonął. Z informacji przekazanej przez pokrzywdzonego wynikało, że w garażu znajdowały się też dokumenty kierowcy i pojazdu oraz różne elektronarzędzia. Wartość strat pokrzywdzony wycenił na ponad 30 tysięcy złotych. Nad ustaleniem sprawcy tego chuligańskiego czynu pracowali nakielscy kryminalni. Ich praca zakończyła się sukcesem we wtorek 21.10.2014 r. kiedy to ustalili i zatrzymali 21-letniego mieszkańca Nakła podejrzanego o podpalenie garażu. Podejrzany trafił wprost do policyjnego aresztu. Mundurowi natomiast analizowali zdarzenia kryminalne do jakich doszło w ostatnim czasie na terenie miasta. Analiza ta pozwoliła podejrzewać, że zatrzymany może mieć na sumieniu jeszcze inne czyny. W trakcie przesłuchań 21-latka potwierdziły się przypuszczenia kryminalnych. Okazało się, że prócz podpalenia hyundaia, kradzieży dokumentów i elektronarzędzi z garażu, lista grzechów, jakie mężczyzna miał na sumieniu jest bardzo długa. 21-latka podejrzewa się również m.in.: o kradzieże: telewizora z jednej z kamienic, CB radia z pojazdu, roweru z klatki schodowej, włamanie do piwnicy, skąd wyniósł produkty spożywcze, włamanie do pomieszczenia gospodarczego i kradzież narzędzi, a także kradzież dwóch elektrycznych gitar wartych tysiąc złotych. 23.10.2014 r. podejrzany usłyszał zarzuty. Mundurowi odzyskali też prawie wszystkie przedmioty, które 21-latek ukradł. Czytaj dalej>>>


Pijany kierowca za wszelką cenę starał się uciec policjantom

Autor: dnia piątek, 24 Październik, 2014

Niestety pomimo wielu apeli kierowanych przez policjantów do kierowców o to, aby nie wsiadać za kierownicę po przysłowiowym „kieliszku” zdarzają się jeszcze osoby, które pomimo szumiących w głowach promili decydują się na jazdę. W działaniach eliminujących z ruchu pijanych kierowców nakielscy policjanci bywają wspierani przez obywateli, którzy coraz częściej zgłaszają takie przypadki. Tak też było 23 października 2014 r. Pijany 55-latek, który kierował mercedesem został zatrzymany również dzięki takiej informacji. Zgłoszenie, o tym że kierowca mercedesa jadącego drogą krajową nr 10, może być pijany, dyżurny nakielskiej policji otrzymał 23.10.2014 r. po godzinie 16.00. Na trasę zostali skierowani policjanci z referatu ruchu drogowego. Długo nie trwało, jak w Sadkach funkcjonariusze zauważyli auto o którym była mowa w zgłoszeniu i próbowali zatrzymać je do kontroli drogowej. Mężczyzna siedzący za kierownica mercedesa ani myślał się podporządkować. Pomimo iż policjanci dali mu jasny sygnał do zatrzymania, ten jeszcze przyspieszył próbując uciec. Po chwili kierowca gwałtownie zjechał na przydrożną posesję. Mężczyzna próbował stawiać mundurowym opór i nie chciał ukazać im żadnych dokumentów. Policjanci szybko poradzili sobie z 55-latkiem i dowieźli go do komendy, gdzie sprawdzili jego trzeźwość. Badanie potwierdziło, że kierowca mercedesa był pijany i miał w organizmie prawie 1,5 promila alkoholu. Mieszkaniec Inowrocławia natychmiast stracił prawo jazdy. Niebawem usłyszy też zarzuty za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. O jego dalszym losie zdecyduje sąd, a grozi mu kara do 2 lat pozbawiania wolności.

Czytaj dalej>>>


Wspomnienia ze szkolnej ławy

Autor: dnia piątek, 24 Październik, 2014

22 października 2014 r. spotkali się uczniowie klas VII a i VII b, którzy zakończyli naukę w Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie w roku 1954. Spotkanie po latach rozpoczęło się od zwiedzania szkoły, w której ławkach zasiadali przed laty, odwiedzenia klasy I d oraz mszą św. w kościele pw. św. Marcina celebrowaną przez ks. kanonika Tadeusza Lesińskiego. Odwiedzili także Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie zwiedzili najnowsze wystawy: „Szubin to brzmi dumnie”, obejrzeli prace wykonane przez młodzież z liceum plastycznego w Bydgoszczy, które prezentowane są na wystawie „Kontener”, oraz prace powstałe podczas Tygodnia Pokoju im. Anny Frank stworzone przez młodzież z różnych państw, m.in. uczniów szubińskiego liceum. W muzeum wykonano także wspólne pamiątkowe zdjęcie, rozdano foldery, które towarzyszą wystawie „Szubin to brzmi dumnie” i prezentowanej na szubińskim rynku ekspozycji „Czas wojny”, oraz materiały promocyjne.

Czytaj dalej>>>


„Misiaki” uroczyście zostały przedszkolakami

Autor: dnia piątek, 24 Październik, 2014

23 października 2014 r. maluchy z szubińskiego Słoneczka przeżyły pierwszą ważną przedszkolną uroczystość, w dużym stopniu stanowiącą zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci. Podczas uroczystości pasowania maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Zaprezentowały rodzicom piosenki, wiersze i tańce, których nauczyły się do tej pory. Odświętny strój i piękne birety, a także wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Agnieszka Pasieka – dyrektor przedszkola z pomocą zaczarowanego ołówka dokonała pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i rożek ze słodkościami. 
Po części oficjalnej dzieci wraz z gośćmi zaproszeni zostali do wspólnego poczęstunku. Na twarzach rodziców dostrzec można było ogromne wzruszenie, które pojawiało się podczas występu ich pociech. Z pewnością uroczystość ta na długo pozostanie w naszej pamięci.

Czytaj dalej>>>


Spotkanie z Marcinem Sendwickim w Rynarzewie

Autor: dnia piątek, 24 Październik, 2014

15 października 2014 r. Szkołę Podstawową w Rynarzewie odwiedził wicemistrz świata strongman do 110 kg Marcin Sendwicki. Sportowiec opowiedział o swoich treningach, diecie, zawodach  i zmaganiach sportowca. Dzieci mogły pokazać swoja siłę podczas przeciągania liny z panem Marcinem. Atrakcją spotkania było przeciąganie wozu strażackiego przez naszego gościa. Za ten wyczyn dzieci nagrodziły gościa ogromnymi brawami. Na zakończenie pan Marcin złożył autografy na zdjęciach, które uczniowie dostali na pamiątkę spotkania. Już dziś zapraszamy pana Marcina na kolejne spotkanie, a za to odbyte serdecznie dziękujemy. Organizatorem spotkania była nauczyciel szkoły Iwona Koguciuk.

Czytaj dalej>>>


Motocykl kontra Ford Fiesta

Autor: dnia czwartek, 23 Październik, 2014

22 października 2014 r.  kilkanaście minut przed godz. 7.00 na skrzyżowaniu ulicy Kcyńskiej Nowe Osiedle z ulicą Leśną w Szubinie doszło do zdarzenia z udziałem motocykla i samochodu osobowego. Na miejsce zadysponowano pogotowie ratunkowe, dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Szubinie oraz patrol policji. Poszkodowany kierujący motocyklem został przewieziony na dalsze szczegółowe badania do szubińskiego szpitala. Na czas działania służb ratunkowych ruch na skrzyżowaniu był utrudniony. Najprawdopodobniej kierujący Fordem Fiestą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu od strony miasta motocykliście w wyniku czego doszło do zderzenia. Jak się okazało, poszkodowany nie doznał obrażeń, które wymagałby leczenia powyżej siedmiu dni, a co za tym idzie zdarzenia to można było zaliczyć do kolizji drogowej. Następstwem tego było nałożenie mandatu karnego na kierującego  osobówką. Droga wylotowa na Kcynię ponownie była przejezdna po godz. 8.00.

Czytaj dalej>>>


Calineczka podbiła dziecięce serca

Autor: dnia środa, 22 Październik, 2014

Blisko setka dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Szubinie oraz z Zespołu Szkół  Specjalnych w Szubinie uczestniczyła z zapartym tchem w przedstawieniu „Calineczka” w wykonaniu aktorów krakowskiego teatru ARTRE. Przedstawienie zamówione przez Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie było częścią edukacji teatralnej najmłodszych, konsekwentnie prowadzoną przez książnicę. Było też realizacją części umowy w ramach projektu zakupu nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych. Projekt realizowany jest ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa. Przedstawienie odbyło się w czwartek, 16 października 2014 r.

Czytaj dalej>>>


Finał wojewódzkiego konkursu krasomówczego na zamku w Golubiu Dobrzyniu

Autor: dnia środa, 22 Październik, 2014

Tegoroczni zwycięscy powiatowego konkursu krasomówczego Demostenes, organizowanego przez Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie, w partnerstwie z Centrum Kultury w Kcyni, zostali zakwalifikowanie do finału wojewódzkiego konkursu krasomówczego w Golubiu Dobrzyniu. W piątek, 17 października 2014 r. na zamku wystąpili w kategorii szkół podstawowych: Dawid Sala ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie i Weronika Ślipek z Żurawi koło Kcyni. W grupie gimnazjalistów, zaprezentował się Michał Kubalewski z Kcyni. Gratulujemy udziału!

Czytaj dalej>>>


Finał wojewódzki w Indywidualnych Biegach Przełajowych

Autor: dnia środa, 22 Październik, 2014

W tegorocznym finale wojewódzkim w biegach przełajowych , który odbył się 8 października 2014 r. w Bydgoszczy, udział wzięli najlepsi zawodnicy z zawodów powiatowych. Dziewczęta szkół podstawowych rywalizowały na dystansie 800m, a chłopcy na 1000m. Uczniowie szkół gimnazjalnych musieli pokonać dystans: dziewczęta 1500m, chłopcy 2000m.Gminę Szubin reprezentowali: Jagoda Keiser – SP Nr 1 Szubin, Arnika Sierży – SP Tur, Aleksandra Szczech – SP Nr 2 Szubin, Oskar Durko – SP Rynarzewo, Karolina Bejma – G Nr 1 Szubin, Brajan Broda – G Nr 2 Szubin, Joachim Markowski – G Nr 1 Szubin. Jagoda Keiser z szubińskiej jedynki została mistrzynią województwa kujawsko – pomorskiego w biegu na 800 metrów pozostawiła za swoimi plecami wszystkie, około 70 zawodniczek, zajmując I miejsce. Wcześniej w zawodach gminnych i powiatowych była równie bezkonkurencyjna i stawała na najwyższym stopniu podium. To ogromny sukces naszej biegaczki. Serdeczne gratulacje dla zawodniczki i jej opiekunki Grażyny Pawlak. Z pozostałych zawodników najlepiej zaprezentowała się Karolina Bejma z Gimnazjum Nr 1 w Szubinie zajmując piąte miejsce.

Czytaj dalej>>>


Kółko Żeglarskie z wizytą u przedszkolaków

Autor: dnia środa, 22 Październik, 2014

16 października 2014 r. do Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie przybyli do nas goście z Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie „Kółko Żeglarskie” pod opieką Pani Małgorzaty Pingot. W zajęciach uczestniczyły dwie grupy przedszkolne Gumisie i Tygryski. Każda z grup miała dostosowane zajęcia do swoich możliwości i wieku. Dzieci młodsze kolorowały obrazki statku, natomiast dzieci starsze składały z orgiami stateczek. Każda z grup poznała życie żeglarzy na rejsie, budowę statku. Wszyscy obecni śpiewali wspólnie piosenki żeglarskie. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, wizyta gości bardzo im się spodobała i nie mogą już się doczekać kolejnej wizyty i mnóstwa nieznanych im opowieści. Dziękujemy.

Czytaj dalej>>>


Spotkanie z leśnikiem w SP Tur

Autor: dnia środa, 22 Październik, 2014

16 października 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze odbyło się spotkanie z Panem leśniczym Jerzym Przybylskim dla uczniów klas I-III. Pan leśniczy opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Uczniowie klas młodszych mieli okazję do utrwalenia wiadomości zdobytych na zajęciach. Podczas barwnej prelekcji zapoznali się z pracą leśniczego, nauczyli się rozróżniać poroże od rogów oraz poznali wiele ciekawostek z życia leśnych zwierząt. Następnie odbyło się podsumowanie akcji ekologicznej Pomagamy Zwierzętom i ogłoszenie wyników przeprowadzonych konkursów o tematyce leśnej. W konkursie plastycznym pt. ,,Las Jesienią” I-miejsce zajęła Alicja Słoma, II-miejsce Jagoda Targońska i Gabrysia Dajnowska, III-miejsce Martyna Gurdak. W konkursie pt. ,,Karmnik dla ptaków” I-miejsce zajął Szymon Kmieć, II-miejsce Julia Walczak, III-miejsce Martyna Leppert. W akcji ekologicznej Pomagamy Zwierzętom I-miejsce zajęła klasa II, II-miejsce klasa IV i III-miejsce klasa Ia. Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Na zakończenie uczniowie serdecznie podziękowali Panu leśniczemu za przybycie do naszej szkoły.

Czytaj dalej>>>